Przed sądem w Gdańsku we wtorek ponownie rozpoczął się proces wokalisty zespołu "Behemoth" Adama Darskiego "Nergala" oraz dwóch jego współpracowników, których oskarżono o znieważenie godła Polski. Wszyscy zgodzili się na podanie pełnych danych i ujawnienie wizerunku.

Reklama

Wcześniejszy wyrok uniewinniający Darskiego został uchylony i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. Procesowi przed gdańskim Sądem Okręgowym przewodniczy sędzia Monika Jobska. Proces dotyczy plakatu reklamującego ogólnopolską trasę zespołu "Behemoth" sprzed czterech lat, kiedy to tour odbywało się pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna". Koncerty reklamowała grafika, która według prokuratury znieważała Godło Rzeczpospolitej Polskiej – to wizerunek orła, oplatanego przez węże, zamiast korony ma rogi, w skrzydłach są trupie czaszki, a centrum projektu stanowi odwrócony krzyż umieszczony w korpusie.

Na ławie oskarżonych zasiadł Adam Darski, który zlecił wykonanie grafiki; grafik Rafał Wechterowicz (twórca m.in. grafik dla takich zespołów jak Slayer, Michael Jackson, Rolling Stones, Grateful Dead, Lady Gaga i Ramones) oraz prowadzący stronę internetową i sklep zespołu - Maciej Gruszka (wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych i wizerunku). Zgodnie z sądowymi procedurami w zw. z pandemią koronawirusa zarówno oskarżeni, jak i prokurator, obrońcy i obecni na sali dziennikarze musieli być w maseczkach zasłaniających usta i nos. Darski przyszedł do sądu ubrany na czarno z maseczką, na której kilka linii składało się w odwrócony krzyż.

Prokurator Michał Kroplewski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku odczytał akt oskarżenia, w którym podtrzymał wcześniejsze zarzuty śledczych. Oskarżonym zarzucono znieważenie godła Polski. Adam Darski nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień, ale odpowiadał na pytania sądu i swoich obrońców. Podtrzymał też wcześniejsze słowa złożone w sądzie. "Nergal" tłumaczył sądowi, że "Behemoth" wywodzi się z kultury heavy metalowej i taką tradycję promuje.

Reklama

Nie jestem w stanie wymienić symboli nawiązujących do ideologii satanizmu. Najpierw musiałbym usłyszeć definicję satanizmu. Chciałby zaznaczyć, że zespołowi +Behemoth+ towarzyszy symbolika rebeliancka, buntownicza i wolnościowa. (...) Stąd pojawiający się motyw odwróconego krzyża, czyli symbol buntu. Oczywiście archetypem buntu w naszej kulturze jest szatan. I ten metaforyczny szatan pojawia się w naszej muzyce. To najmocniejszy symbol reprezentujący sztukę radykalną" - tłumaczył w sądzie Darski symbolikę, do której nawiązywał plakat trasy "Rzeczpospolita Niewierna".

Jego zdaniem, symboli na grafice reklamującej koncerty z 2016 r. nie byłby w stanie określić, jako symbole satanistycznego zła. To symbolika kultury metalowej. Część tej symboliki zdobi moje ciało. To część mojego jestestwa, mojej tożsamości - mówił "Nergal". Dodał, że w ten sposób podkreśla odrębność i indywidualność swojego myślenia, które jest pod prąd, ale nie jest zakazane. Dla mnie +Rzeczpospilta Niewierna+ odnosi się do naszej rzeszy fanów, którzy podobnie, jak my decydują się myśleć inaczej. Myśleć za siebie. To co robimy jest wielowarstwowe. Jest wielce niesprawiedliwe wrzucanie tego do worka - antytpolskie czy satanistyczne. Uważam że są to oskarżenia prymitywne, wysuwane przez osoby bez wyobraźni, które widzą świat w jednym kolorze" - tłumaczył Darski.

Jego zdaniem, symbolika zespołu "Behemoth", pokazuje wolną, nieskrępowaną myśl, a jednocześnie odrębność. Darski podkreślił, że swój przekaz - jako międzynarodowy zespół - kieruje również do Polaków. Dodał, że na ciele ma również wiele różnych symboli, jak np. na szyi płomień w trójkącie, który symbolizuje wiedzę i oświecenie. Ma też wytatuowane czaszki, choć - jak stwierdził - odwróconego krzyża "jeszcze nie ma".

Reklama

Grafik Rafał Wechterowicz również nie przyznał się do winy. Odpowiadając na pytania mówił, że "czaszki, węże, smoki nie są przeze mnie kojarzone, jako symbole satanistyczne". Maciej Gruszka, który również zjawił się w sądzie, też nie przyznał się do winy. Potwierdził swoje wcześniejsze wyjaśnienia.

Proces odroczono do 11 sierpnia br. Za znieważenie godła Polski grozi do roku pozbawienia wolności