"W tym roku, z uwagi na pandemię, a tym samym bezpieczeństwo uczestników i widzów, Fama odbędzie on-line. Wirtualny charakter festiwalu nie będzie mieć wpływu na jego artystyczną kondycję – niezmiennie będzie dynamicznie, fascynująco, wciągająco i na możliwie najwyższym poziomie" – poinformował rzecznik prasowy festiwalu Daniel Źródlewski.

Reklama

Po oficjalnym otwarciu Wirtualnej Famy 2020 w piątek, uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć sobotni koncert z utworami Jana Wołka - pieśniarza, kompozytora, tekściarza, poety, malarza i karykaturzysty, który komponował i pisał teksty m.in. dla Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Edyty Geppert, Zbigniewa Wodeckiego i Michała Bajora. Interpretować je będą Renata Przemyk, Fismoll i OLY. – Aleksandra Komsta.

Podczas tegorocznego festiwalu udostępnione w sieci zostaną także premierowe koncerty zarejestrowane w Krakowie, Poznaniu, Legnicy, Warszawie oraz Świnoujściu. Zobaczyć będzie można Gypsy and the Acid Queen, duet Poli Chobot i Adama Barana, a także Inę West. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert finałowy – "Dekada paradoksów" z najsłynniejszymi utworami z Famy.

W cyklu "Miejsca Literatury" będzie można zobaczyć rozmowy m.in. z autorką reportażu o Kanadzie "27 śmierci Toby’ego Obeda", a także Ewą Winnicką i Dionisosem Sturisem wokół ich książki "Co się zdarzyło na wyspie Jersey" oraz z Agnieszką Pajączkowską i Krzysztofem Vargą.

Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk i Adam Nowak znajdą się natomiast wśród rozmówców cyklu "Śladami Mistrzów".

Organizatorzy zapowiedzieli też wirtualne spotkania z muzyką, sztuką oraz teatrem w wykonaniu laureatów otwartych konkursów "Twój projekt na Famie".

Wydarzenia festiwalu dostępne będą na jego kanale www.youtube.pl/festwialfama. Na stronie fama.org.pl znajduje się program i szczegółowe informacje dotyczące festiwalu.

Fama (akronim używanej wcześniej nazwy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej) odbywa się od 1965 r. w Świnoujściu, co roku, z przerwą w latach 1978-82, spowodowaną brakiem zgody władz. Laureatami Famy byli m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta i Marek Dyjak.

Tegoroczna wirtualna Fama potrwa do 29 sierpnia.