Wrażliwość pianisty na wydobycie dźwięku, jego barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, ale cechuje go także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający się na szczególe muzyki budowanej tu i teraz, z immanentnym wyczuciem struktury.

Reklama

Równoważenie wpływu obu tych dyscyplin czyni go jednym z najbardziej charakterystycznych muzyków swojego pokolenia, a „Lonely Shadows” jest świadectwem jego kreatywności i ze swoim znaczącym wkładem wpisuje się w wielką tradycję solowych nagrań fortepianowych wytwórni ECM. Lonely Shadows ukazuje się po dwóch wcześniej wydanych przez ECM docenionych przez krytykę albumów – „Unloved” oraz „Three Crowns” – na których można posłuchać Wani jako współtwórcy Maciej Obara Quartet. To właśnie podczas nagrywania „Unloved” trzy lata temu zrodził się pomysł powstania obecnej płyty.

Dominik Wania występował z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi, wśród nich: Tomasz Stańko, Lee Konitz, Dave Liebman, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Jon Fält, Eddie Henderson, Anders Jormin, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur, Eric Marienthal i wielu innych.

Album „Lonely Shadows” został nagrany w Auditorio Stelio Molo RSI w Lugano w listopadzie 2019 roku i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.