"Długo oczekiwane retransmisje największych oper świata znalazły swoje miejsce w repertuarze Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Teatr zaprasza miłośników, jak i tych, co zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem sztuki" - poinformowała Agnieszka Kowacka z MTM.

Reklama

Na 7 listopada o godz. 18.55 zaplanowano retransmisję "Trubadura" Giuseppe Verdiego w reż. Sir Davida McVicara i pod dyrekcją Marca Armiliato. W rolach głównych wystąpią: Anna Netrebko jako Leonora, Dolora Zajick jako Azucena, Yonghoon Lee jako Manrico, Dmitri Hvorostovsky jako hrabia di Luna i Stefan Kocan jako Ferrando. "To sztandarowe dzieło ze środkowego okresu twórczości Verdiego, z klasycznym trójkątem bohaterów: zakochanymi Leonorą i Manrikiem oraz zazdrosnym czarnym charakterem – hrabią di Luną. W tle splątane i dramatyczne losy rodzinne z wykradzeniem i zamianą dzieci oraz cygański tabor" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Jak wyjaśniono, "początkowo centralną postacią opery miała być Azucena – stara Cyganka, jedyna postać znająca przeszłość i obserwująca dramatyczny rozwój wydarzeń". "Ostatecznie Verdi na pierwszy plan wysunął Manrica i Leonorę – ich arie należą do największych operowych przebojów" - dodano.

21 listopada o godz. 18.55 odbędzie się retransmisja "Toski" Giacomo Pucciniego w reż. Sir Davida McVicara i pod dyrekcją Emmanuela Villaume. W rolach głównych wystąpią: Sonya Yoncheva jako śpiewaczka Floria Tosca, Vittorio Grigolo jako malarz Mario Cavaradossi, Zeljko Lucić jako prefekt policji baron Scarpia i Patrick Carfizzi jako Zakrystian. Przypomniano, że libreciści Pucciniego i kompozytor precyzyjnie osadzili wydarzenia rozgrywające się w tej operze w konkretnych miejscach w Rzymie i w konkretnych dniach 1800 r. "Może dlatego +Tosca+, jak żadna inna opera, opiera się inscenizatorom, którzy chcą uwspółcześniać dzieła, przenosząc ich akcję w inny czas i miejsce. Takich zapędów nie ma Sir David McVicar, który przygotował nową inscenizację dla MET. Odzwierciedlił natomiast rozmach partytury Pucciniego, nadając monumentalne kształty miejscom akcji: kościołowi św. Andrzeja della Valle, pałacowi Farnese i tarasowi zamku św. Anioła" - napisano w informacji.

5 grudnia o godz. 18.55 zaplanowano retransmisję "Rigoletta" Giuseppe Verdiego w reż. Michaela Mayera i pod dyrekcją Michele'a Mariottiego. w rolach głównych wystąpią: Zeljko Lucić jako Rigoletto, Diana Damrau jako Gilda, Piotr Beczała jako Książę Mantui, Oksana Volkova jako Maddalena, Stefan Kocan jako Sparafucile i Maria Zifchak jako Giovanna. "Reżyser Michael Meyer przenosi klasyczną operę Verdiego w realia Las Vegas lat 60. XX wieku. Tenor Piotr Beczała wciela się w rolę Księcia Mantui. U jego boku zobaczymy też barytona Zeljko Lucića w tytułowej roli i sopranistkę Dianę Damrau, wykonującą partię Gildy, córki Rigoletta, której życiu zagraża przestępcza przeszłość ojca" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Przypomniano, że udział w retransmisjach jest biletowany i dostępne jest tylko 25 proc. widowni MTM, który mieści się w dawnym Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26). Więcej informacji na stronie: www.mteatr.pl.