Jak podkreśliła dyrektorka Poleskiego Ośrodka Sztuki Aleksandra Poddębska, inspiracją do ogłoszenia konkursu, którego celem jest "tworzenie nowej historii polskiej muzyki" był obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia kierowanej przez nią placówki.

Reklama

Legendarny patron wydarzenia - wokalista, gitarzysta, kompozytor i współzałożyciel punkrockowych zespołów Kryzys i Brygada Kryzys oraz reggae’owego Izraela, zdaniem jego organizatorów, uosabia ideę poszukiwania niezależności artystycznej w bieżącym dyskursie publicznym, którą powinni kierować się również uczestnicy konkursu.

Hasło konkursu "Czekamy, czekamy!" to fragment utworu-manifestu Brygady Kryzys z transową muzyką Roberta Brylewskiego z tekstem i w wykonaniu Tomasza Lipińskiego. Kompozycja otwierająca album "Brygada Kryzys" w zawoalowany sposób opowiada o nadchodzącym zwycięstwie Solidarności, zaś sam tytuł utworu "Centrala" odwołuje się do historycznych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia w formie elektronicznej na stronie czekamy.pos.lodz.pl. Powinny zawierać oryginalny tekst i muzykę w formie fortepianówki lub pliku audio w języku polskim.

Spośród nadesłanych na platformę konkursową zgłoszeń, wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców, których piosenki będą zrealizowane pod opieką producentów Pawła Krawczyka (zespół Hey) i Marcina Zabrockiego, będącego też pomysłodawcą i dyrektorem konkursu oraz wydane przez Mystic Production. W puli jest także nagroda pieniężna, opieka prawna oferowana zwycięzcom konkursu przez kancelarię PraKreacja i zagwarantowany udział w Festiwalu Fama.

Reklama

Wyboru najlepszych utworów dokonają uznani artyści i przedstawiciele środowiska muzycznego tworzący jury; zasiadają w nim Ewa i Sara Brylewskie, Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Paweł Krawczyk, Adam Lewartowski, Małgorzata Halber, Artur Rawicz, Jarosław Szubrycht, Marcin Tercjak, Bartłomiej Chaciński, Krzysztof Grabowski, Sławomir Przybył i Marcin Zabrocki. Grono to wskaże jednego zwycięzcę, drugi zostanie wyłoniony w głosowaniu samych uczestników.

Zwycięskie aranżacje zostaną zaprezentowane publiczności na początku 2021 roku.