"Kwintet Wojtka Mazolewskiego (WMQ) wzbudza skrajne emocje: eksperymentuje i udowadnia, że muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów. +DownBeat+ uznał ich album za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku" - napisano na stronie MIK.

Reklama

Podkreślono, że "jazzu w wydaniu WMQ słuchają wszyscy, od fanów kameralnych przestrzeni domowego zacisza, po entuzjastów wielkich koncertów".

"Wojtek Mazolewski Quintet interpretuje jazz na swój unikalny, dekadencki a zarazem nostalgiczny sposób. Odzwierciedleniem energii scenicznej i charyzmy zespołu są wyprzedane koncerty i uznanie publiczności z najróżniejszych rejonów muzycznego świata" - czytamy w zapowiedzi koncertu.

Kim jest Mazolewski?

Mazolewski jest basistą, kompozytorem, autorem muzyki do audiobooków, spektakli teatralnych i filmów, współtwórcą polskiego yassu. Ze swoim kwintetem od 2011 r. przesuwa granice muzycznych interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej.

Reklama

"Twórczość kwintetu to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, które inspiruje i porywa amatorów (nie tylko) jazzu – w kraju i za granicą" - czytamy na stronie MIK.

Reklama

Wojtek Mazolewski Quintet od lat reprezentuje polski jazz na arenie międzynarodowej. Zespół występował, m.in.: we Francji, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Niemczech, Indiach i Brazylii.

"Światowa edycja albumu +Polka – Worldwide Deluxe Edition+ wydana w 2019 r. nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings okazała się światowym sukcesem i zebrała rewelacyjne recenzje krytyków. Prestiżowy amerykański magazyn +DownBeat+ uznał album za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku" - napisano.

Przypomniano, że "to pierwsze takie wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi w historii ukazującego się od 1932 r. najstarszego magazynu jazzowego na świecie".

Wojtek Mazolewski Quintet występuje w składzie: Oskar Török – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Jakub Janicki – perkusja oraz Wojtek Mazolewski – kontrabas.

Koncert rozpocznie się 10 maja o godz. 19 i będzie streamingowany na kanale YouTube i na Fb MIK.