Uhonorowany zespół tworzą: Joaquin Martines Sosa (klarnet, saksofon tenorowy), Mateusz Kaszuba (fortepian), Aniel Someillan Galarraga (kontrabas) i Peter Somos (perkusja).

Reklama

Zadymkowe jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego wyłoniło laureata po przesłuchaniach w sali koncertowej studia nagrań Polskiego Radia w Katowicach trzech zespołów wyselekcjonowanych spośród 22 zgłoszonych. W finale oprócz zwycięzców znaleźli się: Michał Kaczmarczyk Trio, a także JAH Trio, którego kontrabasista Michał Aftyka otrzymał wyróżnienie.

Nagrodą główną w konkursie jest przyznawana przez stowarzyszenie Sztuka Teatr statuetka "Aniołka jazzowego 2021", występ podczas festiwalu, a także nagranie płyty, która ukaże się w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy.

W tym roku z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Zadymka nie odbyła się w tradycyjnym terminie pod koniec zimy. Została przełożona na lato - od 23 do 27 czerwca. Koncerty będą się odbywały na świeżym powietrzu. Centralną postacią będzie Wynton Marsalis, amerykański trębacz i kompozytor.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z ważniejszych wydarzeń na polskiej scenie jazzowej. Dotychczas w Bielsku-Białej na Zadymce wystąpili m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, Pat Metheny, David Murray, John Patitucci, Ahmad Jamal i Benny Golson.

Reklama