Łącząca al. Wolności i ul. Śląską Promenada Śródmiejska znajduje się w centrum Częstochowy. Powstała m.in. na obszarze dawnego składu węgla firmy Węgloblok, zmienionego w ostatnim czasie w teren spacerowy i rekreacyjny.

Reklama

O tym, że patronką nowej, oddanej do użytku w ub. roku promenady będzie Kora, zdecydowali większością głosów częstochowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Inicjatorami uchwały byli radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Obok Kory, wśród potencjalnych patronów deptaka rozważany był także zmarły niedawno aktor Piotr Machalica (przez 12 lat dyrektor artystyczny częstochowskiego teatru) oraz kompozytor Krzysztof Komeda-Trzciński, w młodości również związany przez pewien czas z Częstochową.

Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz (primo voto Jackowska), urodziła się 8 czerwca 1951 r. w Krakowie, zmarła 28 lipca 2018 r. w Bliżowie. To polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam. Uważana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka.

Maanam wydał z Korą 11 studyjnych albumów i wylansował kilkadziesiąt przebojów, m.in. „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”, „O! nie rób tyle hałasu”, „Krakowski spleen”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango”, „Lucciola”, „Anioł”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Róża”, „Zapatrzenie”, „Po prostu bądź”, „Po to jesteś na świecie”. Kora była autorką większości tekstów do piosenek Maanamu. Po zakończeniu działalności zespołu kontynuowała karierę solową.

W Warszawie od kilku tygodni Korę upamiętnia mural, odsłonięty na budynku przy ul. Żeromskiego na Bielanach w dniu 70. urodzin artystki. Zaprojektował go ilustrator i grafik Tomasz Majewski. Inny mural z jej wizerunkiem powstał przy ul. Nowy Świat 18/20, na tyłach Pałacu Branickich.

Od 2004 roku inna częstochowska promenada, biegnąca pomiędzy dwoma wielkimi osiedlami - Tysiąclecia i Północ (od ul. Kiedrzyńskiej w kierunku Lasku Aniołowskiego) nosi imię Czesława Niemena. Wnioskował o to ówczesny prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.