Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, "odznaczenie Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ jest wyrazem podziękowania za dotychczasową działalność twórczą oraz za wspaniałe dokonania na rzecz kultury polskiej".

"Jestem głęboko przekonany, że serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego uznania, wraz z życzeniami satysfakcjonującej realizacji dalszych zamierzeń artystycznych, przekazuję dziś w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich tu obecnych" – powiedział w niedzielę wiceminister kultury Jarosław Sellin, wręczając artystom odznaczenia podczas festiwalu Kartuzy Jazz Bass Day 2021 w Brodnicy Górnej.

Reklama

Jak przypomniano na stronie MKDNiS, Leszek Możdżer "jest światowego formatu pianistą, kompozytorem i aranżerem, jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, którego kreacje wywołały prawdziwy przełom w postrzeganiu tego gatunku muzycznego, zachwycając całkowicie nowym podejściem, różnorodnością nowatorskich rozwiązań i bogactwem środków wyrazu". "Przeszedł wszystkie szczeble edukacji, zwieńczone dyplomem gdańskiej Akademii Muzycznej. Stworzył swój własny, niezwykle oryginalny język muzyczny, rozpoznawany dziś na całym świecie" - napisano.

Zaznaczono, że "we wczesnych latach swojej działalności był filarem legendarnego zespołu Miłość, a następnie członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego". "O wyjątkowej pozycji artysty świadczą setki recenzji, entuzjastyczne przyjęcia i oddanie melomanów, wiernie towarzyszących jego wspaniałej karierze" - podkreślono.

"Od momentu nagrodzenia wyróżnieniem indywidualnym podczas Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie w 1992 r., był regularnie wybierany przez czytelników +Jazz Forum+ Pianistą Roku" - przypomniano.

Zaznaczono, że "otrzymał również szereg nagród, m.in.: nagrodę Fryderyka '98 – w kategorii jazzowy muzyk roku, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994 r., nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego +Ad Astra+ w 2001 r.".

Laureat Paszportu

Reklama

W 2004 r. Możdżer został laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada. Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą.

"W 2011 r. otrzymał kolejnego Fryderyka, tym razem w kategorii muzyka filmowa za płytę +Kaczmarek by Możdżer+. W 2012 r. został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku (+Komeda+)" - czytamy na stronie MKDNiS.

Przypomniano, że wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe.

"Nagrał ponad sto albumów płytowych oraz koncertował we wszystkich krajach europejskich, Izraelu, USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju i Kanadzie, z tak wybitnymi muzykami jak Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak czy Anna Maria Jopek, jak również z zagranicznymi artystami, wśród których znaleźli się, m.in.: David Friesen, Pat Metheny, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, David Liebman, Charles Fox, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield czy Eddie Daniels" - napisano na stronie resortu.

Jak zaznaczono, muzyk "od wielu lat współpracuje przy nagraniach muzyki filmowej ze Zbigniewem Preisnerem, ale także z mieszkającym od lat w Los Angeles Janem A. P. Kaczmarkiem dla tak renomowanych światowych wytwórni jak 20th Century Fox oraz MiraMax". "Owocem tej współpracy była m.in. nagrodzona Oscarem muzyka do filmu +Finding Neverland+" - dodano.

"Na uwagę zasługują również realizacje teatralne – Leszek Możdżer stworzył muzykę do pierwszej w świecie trans-opery według +Snu nocy letniej+ Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (reżyseria: Wojciech Kościelniak), której premiera odbyła się w październiku 2001 r." - czytamy w informacji o artyście.

Od 2011 r. Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na stronie MKDNiS przypomniano, że Tomasz Łosowski "jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych polskich perkusistów". "W ciągu ostatnich trzech dekad współpracował z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Jest również międzynarodowym edukatorem i autorem pierwszej w Polsce profesjonalnej video-szkoły instruktażowej do nauki gry na bębnach, zwanej +Szkołą na perkusję+. Od wielu lat prowadzi też warsztaty perkusyjne, zarówno dla perkusistów, jak i dla całych zespołów" - czytamy w informacji o muzyku.

Jak zaznaczono, "swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1991 r. od występu z zespołem Kombi, w którym gra do dziś". "Współtworzy jazzowe projekty: Orange Trane, Quartado, Lemańczyk – Łosowski - Łukowski jazz trio" - dodano.

W 2003 r. wydał pierwszą swoją solową płytę pt. "C.V.", na którą skomponował muzykę i zaprosił polskich muzyków z kręgu rocka, popu i jazzu. "W 2015 r. nagrał kolejną solową płytę – tym razem bardziej jazzową – +Tomasz Łosowski Acoustic Trio+. Do projektu zaprosił Piotra Lemańczyka (kontrabas) oraz saksofonistę Szymona Łukowskiego" - napisano.

"W sierpniu 2016 r. ukazał się album solowy Tomasza Łosowskiego pt. +Fusionland”. Płyta od strony stylistycznej była kontynuacją pierwszej płyty solowej pt. +C.V.+, która w 2018 r. według +Magazynu Perkusista+ zajęła ósmą pozycję w kategorii stu najważniejszych perkusyjnych płyt w Polsce" - czytamy o artyście.

Przypomniano, że Łosowski brał także udział w wielu nagraniach jako gość i muzyk sesyjny. "W 1996 r. wraz z basistą Wojtkiem Pilichowskim nagrał album pt. +Granat+, który uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii album roku – jazz. W 2001 r. na zaproszenie Pilichowskiego ponownie zagrał na albumie pt. +Pi+. W 2004 r. zagrał na albumie Leszka Możdżera +Pub 700+" - napisano na stronie resortu kultury.

Jazzman nagrywał ponadto z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi, jak: Kapela Przyjaciela, Robert Janson, Renata Dąbkowska, Jacek Gawłowski, Kuba i Maciek Molęda, Marcin Duński, Mikołaj Majkusiak i Marek Biliński.

Zaznaczono, że "w 2004 r. został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty Roku w plebiscycie magazynu +Gitara i Bas + Bębny+, a w 2014 r. nagrodą Eugeniusza w plebiscycie +Magazynu Perkusista+ w kategorii Najlepszy Edukator".

"Autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce wydanej przez pismo +Gitara i Bas + Bębny+. W 2015 r. został wyróżniony przez Doma Famularo w amerykańskim czasopiśmie +Modern Drummer+ jako międzynarodowy edukator" - czytamy w informacji.