"Fortepiany Wolności" to trwające od 2018 r. muzyczne wydarzenia publiczne zapoczątkowane z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego ideą była muzyczna podróż w czasie oraz odkrycie - poprzez interpretacje artystów - niezwykłych kart historii państwa polskiego.

Reklama

W tym roku mieszkańcy Łodzi na plenerowych koncertach w różnych miejscach miasta mogli uczestniczyć w koncertach pięciu pianistów: Witolda Janiaka, Adama Kośmieja, Kuby Sokołowskiego, Rogera Eno i Macieja Tubisa, którzy interpretowali m.in. utwory z popularnych bajek, kompozycje Aleksandra Tansmana, Ignacego Friedmana, Krzysztofa Komedy, czy muzykę ludową.

Cykl zakończy w niedzielę ponowny występ Sokołowskiego przy retkińskich tężniach (ul. Hufcowa 20). W repertuarze pianisty znajdą się kompozycje lidera grupy Republika - Grzegorza Ciechowskiego. Będą to zarówno utwory z okresu pracy artysty z zespołem, jak i z jego kariery solowej.

"Czego więc możemy się spodziewać? Czy wysłuchamy autorskich interpretacji takich utworów jak: +Śmierć w bikini+, +Arktyka+, +Nieustanne tango+, +Obcy astronom+? Czy może: +Tak długo czekam (czyli Ciało)+, +Paryż-Moskwa 17.15 (czyli mimowolne podróże kochanków)+, +Tak… Tak… to ja+, +Nie pytaj o Polskę+. A może Kuba Sokołowski sięgnie po płytę Grzegorza z Ciechowa +OjDaDana+ i nawiąże do swojego poprzedniego występu, podczas którego grał muzykę folkową? Słowo +wolność+ wpisane w nazwę projektu oznacza również wolność wyboru i interpretacji dla zaproszonych pianistów" – podkreślili organizatorzy.

Koncert rozpocznie się o godz. 15. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Reklama

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Ciechowskiego. Artysta w 2009 r. podczas pierwszej edycji Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, której towarzyszą "Fortepiany Wolności" został uhonorowany pośmiertnie nagrodą "Człowieka ze Złotym Uchem". Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się wystawa zdjęć Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja Świetlika.

Cykl "Fortepiany Wolności" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022 oraz z budżetu Miasta Łodzi. W tym roku Soundedit odbędzie się w dniach 21-24 października. W programie festiwalu jest m.in. występ brytyjskiego wokalisty Marca Almonda promującego swoją najnowszą płytę "Chaos and a Dancing Star", koncertowa wersja z udziałem czołowych polskich wokalistów płyty "L.A. Woman" The Doors oraz projekt duetu Skalpel dedykowany Stanisławowi Lemowi pt.: "Planetarium Lema". (PAP)