Coraz więcej niedźwiedzi na północy Japonii grasuje po terenach wiejskich i urządza sobie polowania na mieszkańców i ich dobytek. W ubiegłym roku w prefekturze Iwate zaobserwowano ponad 3,3 tys. niedźwiedzi, podczas gdy w 2017 roku naliczono zaledwie 700 osobników. Odnotowano liczne zniszczenia, a nawet śmiertelne ataki na ludzi.

Reklama

Od dudnienia bębnów rozpoczyna się zamówiony przez władze poszkodowanego regionu utwór muzyczny, który ma ostrzegać mieszkańców przed zbliżającym się niedźwiedziem.

Autorem utworu jest Taguchi

W piosence 69-letniego artysty, Yuuzen Taguchi, wybrzmiewają słowa: „Myślisz, że niedźwiadki są urocze? Odrzuć ten naiwny sposób myślenia! W pobliżu znajduje się niedźwiedź i zaraz cię zaatakuje”.

„Utwór początkowo miał bluesowe brzmienie– powiedział 61-letni kompozytor Kaoru Toudou. Nabrał jednak ostrzejszego charakteru i w takiej odsłonie będzie grany do końca października w przydrożnych centrach handlowych w różnych częściach kraju.

Władze regionu Iwate mają nadzieję, że piosenka uwrażliwi ludzi na potencjalne zagrożenie i nauczy lokalną społeczność bezpiecznych zachowań.

Przekazywane dotąd z pokolenia na pokolenie rady, jak się zachować w obliczu niedźwiedzia, okazały się niewystarczające. Udawanie martwego nie działa – mówią mieszkańcy.