"Silne, niezależne, odważne. Spełniające swoje marzenia i podejmujące ryzyko. Warszawianki z wyboru lub urodzenia. Współczesne i dawne mieszkanki stolicy. Biznesmenki, artystki, autorki, aktywistki, ale też słynne kucharki czy… przestępczynie. Zawsze nieszablonowe oraz fascynujące. Postacie znane z mediów, podręczników, czasopism, filmów i seriali – bez nich nie sposób zrozumieć dzisiejszej Warszawy" - czytamy w zapowiedzi festiwalu na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

Reklama

Jak podkreślono, "podczas tegorocznej edycji Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje główne role przypadną czarodziejkom naszych czasów".

"Zainspirujemy się radami pań, które podążając za swoimi pasjami, odniosły w stolicy biznesowy sukces. Wysłuchamy historii kobiet, które porzuciły ojczyznę i na swój dom wybrały właśnie Warszawę. Porozmawiamy o fantazyjnych sukienkach tutejszych dziewczyn. Przypomnimy sylwetkę Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki kultowej książki sprzed ponad 100 lat +365 obiadów za 5 złotych+, niewiasty doskonale odnajdującej się zarówno w kuchni, jak i na salonach" - czytamy na stronie MPW.

Królowe przedwojennego półświatka

Zaznaczono, że festiwal będzie okazją "do poznania romantycznych dusz polskich bohaterek filmowych i mrocznych wcieleń królowych przedwojennego półświatka". "Obejrzymy spektakl będący adaptacją opowiadania Agnieszki Osieckiej, który mówi o niezgodzie na szarą rzeczywistość. Zauroczymy się subtelnymi kompozycjami cenionej na całym świecie Hani Rani i zatańczymy w rytm elektronicznych opowieści Bovskiej, którą podczas koncertu poświęconego Korze wesprą inne wyjątkowe artystki - Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk oraz Margaret" - napisano o programie wydarzenia.

Reklama

"Spójrzmy na nasze miasto oczami bohaterek tegorocznej edycji festiwalu. Dajmy się porwać warszawskiej różnorodności i energii żywiołu. Śnijmy sny potężne" - zaapelowali organizatorzy festiwalu.

Reklama

Festiwal zainauguruje 17 listopada o godz. 18 w Hali Koszyki spotkanie z Martą Sztokfisz pt. "Pani od obiadów i nie tylko. Lucyna Ćwierczakiewiczowa od kuchni" połączone z degustacją potraw.

Wydarzenie potrwa do 27 listopada.

XVI Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje pt. "Warszawa - kobiecy żywioł" organizuje Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.