"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" - "te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego są wzorcem polskiego rocka.

Reklama

Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa

Swoją działalność muzyczną artysta zaczynał w Toruniu, w klubie studenckim Od Nowa. Urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Jako solista Ciechowski występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Pisał też teksty dla innych wykonawcom m.in. "Zostawcie Titanica" zespołowi Lady Pank oraz dla szamanki polskiej sceny muzycznej Justyny Steczkowskiej.

JAko nastolatek był w chórze i w zespołach Nocny Pociąg i Jazz Formation. W 1979 roku przyjęli go do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Stał się liderem grupy. Po czym zmienili nazwę na Republika.

Reklama

Największe przeboje zespołu były ich pierwszymi utworami: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga". W 1986 roku muzycy rostali się. Ciechowski został solistą jako Obywatel G.C. Wydał album "Tak!Tak!" z hitami "Nie pytaj o Polskę" i "Taktaktoja".

Reklama

Na początku lat 90. nastąpiła reaktywacja Republiki. Zespół wypuścił album zatytułowany "1991". Ciechowski wydał solową płytę "Obywatel świata". Ukazał się nawet film o tym samym tytule, stworzony na podstawie noweli Grzegorza Ciechowskiego.

Na polskiej scenie pojawiło się nowe wcielenie muzyka "Grzegorz z Ciechowa". Powstała płyta "OjDADAna" z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór "Piejo kury, piejo".

Album z muzyką do filmu Wiedźmin w reżyserii Marka Brodzkiego, będącego ekranizacją zbioru opowiadań Andrzeja Sapkowskiego stworzył Grzegorz Ciechowski.

Republika zakończyła działalność na koncercie, który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2002 roku.

Grzegorz Ciechowski zmarł na atak serca 22 grudnia 2001 r. w Warszawie, minęło wiele lat, ale pamięć o nim jest bardzo silna. Co roku organizowany jest Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie, podczas którego jego utwory śpiewają znani artyści.