24-letni kanadyjski pianista osiągnął status gwiazdy rocka w świecie muzyki klasycznej po wygraniu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jesienią ubiegłego roku. Odtąd jego występy na całym świecie podbijają szturmem serca słuchaczy oraz zdobywają uznanie krytyków.

Reklama

W październiku 2021 roku Bruce Liu został pierwszym Kanadyjczykiem, który wygrał Konkurs Chopinowski. Opóźniona o rok z powodu pandemii, 18. edycja konkursu zostanie w historii także z powodu niezwykle wysokiego poziomu artystycznego jego uczestników.

Bruce Liu był ostatnim występującym wśród dwunastu finalistów konkursu, a świeżość jego odczytania koncertu e-moll przyniosła mu kilkuminutową owację na stojąco.

Trwa ładowanie wpisu

Współpracując z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, firma Deutsche Grammophon mogła wkrótce wydać album z nagraniami Bruce’a Liu dokonanymi na żywo, podczas kolejnych etapów konkursu. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje, a magazyn „Gramophone” nazwał ją „jednym z najwybitniejszych recitali chopinowskich ostatnich lat, pełnym dojrzałości i charakteru”, podczas gdy „Classics Today” chwaliło „niesamowitą wirtuozerię Liu, która konsekwentnie emanuje charyzmą i swobodą”.

Z okazji podpisania kontraktu z Yellow Label Deutsche Grammophon wyda 1 kwietnia nagranie Nokturnu cis-moll, nr 20, op. posth jako e-singiel, a kolejne e-single ukażą się jeszcze w 2022 roku.