"Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu będzie: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natury. 15. edycja Letniego festiwalu muzycznego +Wawel o zmierzchu+ przyniesie ofertę programową zogniskowaną na twórczości kompozytorów romantycznych" – poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Reklama

Program festiwalu otwiera 5 sierpnia na dziedzińcu Batorego koncert kameralny utworów Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Karola Szymanowskiego. Utwory wykonają Aleksandra Kuls-Koziak (skrzypce) i Marcin Koziak (fortepian).

W 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego kompozycje tego artysty na dziedzińcu Batorego rozbrzmią także 6 i 7 sierpnia. Melomani posłuchają m.in. II Kwartetu smyczkowego "góralskiego", napisanego w 1927 r. Utwór, dedykowany zaprzyjaźnionemu z kompozytorem zakopiańskiemu lekarzowi i jego żonie – "Dr. Olgierdowi i Julii Sokołowskim" – uchodzi za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji Szymanowskiego.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, podczas 15. edycji tradycja romantyczna spotka się także ze współczesnością. 12 sierpnia na dziedzińcu arkadowym odbędzie się "Maraton młodych pianistów – koncert symfoniczny". Publiczność posłucha utworów Grażyny Bacewicz, Marka Stachowskiego, Arnolda Schonberga i Mikołaja Góreckiego. Na scenie wystąpi orkiestra CORda Cracovia pod dyrekcją Daniela Stabrawy.

Ostatni wieczór, zaplanowany na 14 sierpnia na dziedzińcu arkadowym, to wykonanie Koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina i I suity "Peer Gynt" Edvarda Griega – norweskiego artysty określanego "Chopinem Północy”. Utwory wykona CORda Cracovia i Jakub Kuszlik (fortepian) pod dyrekcją Pawła Przytockiego.