Wiktor Zatwarski urodził się 2 listopada 1935 r. Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, później związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 r. zadebiutował rolą Maski w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Reklama

Na tej scenie wcielił się też w postaci m.in. Reportera w "Wizycie starszej pani" Durrenmatta i Trdlika w "Balu pożegnanych" Zvona, Zamiotowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, Janusza w "Panu Jowialskim" (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w "Żołnierzu Samochwale" Plautusa, Ludwika Marsiliego w "Życiu Galileusza" Brechta, Lecha w "Lilli Wenedzie" Słowackiego oraz Northumberlanda w "Elżbiecie królowej Anglii" Brucknera.

"Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji +Zakochanych+ Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w +Don Juanie+ Moliera, a Bohdan Korzeniewski w +Dziadach+ Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Pana z menuetu, Więźnia, Jednego z młodych" - głosi jego biogram przytoczony przez ZASP.

Muzyczna pasja

Operetka Śląska w Gliwicach to Planchet w "Trzech muszkieterach" Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego, zaś współpraca z warszawskim Teatrem Syrena zaowocowała programem kabaretowo rewiowym "Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę" i "Róbmy coś" duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej oraz rolą Pawła Agiejewa w "Szklanym weselu" Arkanowa i Gorina.

Reklama

"Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki m.in. +Jak na lato+, +Tak w życiu jest+, +Paryski charleston mojego dziadka+, +Miłość woła cię po imieniu+, +Moja prośba o sen+ czy +Srebrne wesele+" - podano w biogramie.

W 1976 r. otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego. Z ZASP-em związany od 65 lat, był członkiem Sekcji Estrady.

Wiktor Zatwarski odszedł w środę w wieku 86 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.