Urodzony w Dunfermline w Szkocji McCafferty był wokalistą Nazareth od powstania zespołu w 1968 roku do 2013 roku, kiedy z powodu złego stanu zdrowia wycofał się z koncertowania.

Reklama

"Dan zmarł dziś o godz. 12.40. To najsmutniejsze ogłoszenie, jakie kiedykolwiek musiałem przekazać. Maryann i rodzina stracili wspaniałego, kochającego męża i ojca, ja straciłem najlepszego przyjaciela, a świat stracił jednego z najwspanialszych wokalistów, jacy kiedykolwiek żyli" - napisał na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku Agnew, który pozostał jedynym żyjącym członkiem oryginalnego składu.

McCafferty był współautorem kilku największych przebojów Nazareth, m.in. "Bad Bad Boy" i "Broken Down Angel". Ostatnia płyta Nazareth z jego udziałem "Rock'n'Roll Telephone" ukazała się w 2014 roku. Wydał też trzy solowe albumy, ostatni z nich trzy lata temu.

Zejść ze sceny

Zespół ogłosił wycofanie się McCafferty'ego z koncertowania w sierpniu 2013 roku ze względu na problemy zdrowotne. Wcześniej powiedział magazynowi muzycznemu "Classic Rock", że jego problemy zdrowotne były spowodowane przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która pogorszyła się w ostatnich latach.

W sierpniu 2013 roku podczas koncertu w Szwajcarii McCafferty musiał zejść ze sceny po zaledwie trzech utworach. "Nie wiesz, kiedy to nastąpi, ale nagle nie możesz oddychać" - powiedział później, dodając: "Jeśli nie możesz wykonać zadania, nie powinieneś tam być - Nazareth jest na to zbyt duży".

Po jego wycofaniu się z zespołu wokalistą został na krótko Linton Osborne, a od 2015 r. rolę tę pełni Carl Sentance.