Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu poinformował, że Festiwal Słowa "Granatowe Góry" im. Jerzego Pilcha rozpocznie się 1 czerwca i potrwa cztery dni.

Reklama

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są +pokolenia+. Mówimy o nich w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w +Granatowych Górach+: pojawi się literatura young adult a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkania z literaturą Jerzego Pilcha, będzie poezja, reportaż” – powiedział dyrektor programowy wydarzenia Andrzej Drobik.

Jak powiedziała Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, festiwal zaczyna się 1 czerwca i dlatego przygotowano bogaty program dla dzieci. Ilona Majewska z miejskiej biblioteki zaznaczyła, że „pierwszy weekend czerwca, to nie tylko +Granatowe Góry+, ale równolegle - dla młodszych czytelniczek i czytelników - +Granatowe Pagórki+”.

Reklama

Czekają nas spotkania z twórcami ulubionych książkowych bohaterów i bohaterek, warsztaty przybliżające kulturę odległych zakątków świata, opowieści na dobranoc, które zapewnią najpiękniejsze sny. Na spotkania autorskie zaprosiliśmy między innymi Agatę Romaniuk, Karolinę Lewestam, Michała Rusinka, Adama Wajraka, Przemka Staronia, Dionizosa Sturisa, a warsztaty poprowadzą Basia Sadurska, Magdalena Bloch, Joanna Godawa, Iwona Klimaszewska i Katarzyna Pruszkowska-Sokalla oraz Robb Maciąg” – powiedziała Majewska.

Jak dodał dyrektor programowy festiwalu Andrzej Drobik, podczas trzeciej edycji festiwalu pojawią się nowe formy przekazu. „Będzie na przykład stand-up literacki z Michałem Kempą. Będą inspirujące mowy literackie, teatr improwizowany, warsztaty rowerowe z Filipem Springerem czy literacki pub quiz. Chcemy inspirować literaturą i rozszerzać jej pola działania także w czasie trwania festiwalu” – zaznaczył.

Tadeusz Papierzyński oznajmił, że między 1 a 4 czerwca w Wiśle będzie można wziąć udział w kilkudziesięciu spotkaniach i dyskusjach, zawartych w kilku blokach tematycznych. „Oprócz tego poświęconego pokoleniom, będzie można zgłębić wiedzę o literaturze Jerzego Pilcha i poznać jej nowe oblicza, będzie można spojrzeć na Śląsk z różnych perspektyw, czy wziąć udział w spotkaniach poetyckich i reporterskich” dodał.

Reklama

Będą koncerty

Wystąpią muzycy - Pablopavo i Ludziki, a także raper Miuosh w programie „Miuosh akustycznie”.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju". Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", „Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utracona leworęczność". Zmarł 29 maja ub.r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2021 r.