Właśnie ukończyliśmy utwór i zostanie on wydany w tym roku - zapowiedział McCartney. Nie podał tytułu piosenki, jednak - jak twierdzi BBC - będzie to kompozycja Lennona z 1978 r. "Now And Then".

"Piosenka zjednoczeniowa" Beatlesów

W 1995 r. utwór ten był rozpatrywany jako "piosenka zjednoczeniowa" Beatlesów, kiedy kompilowali oni album Anthology 1, na którym zawarto rzadkie nagrania zespołu. McCartney otrzymał demo "Now And Then" od wdowy po Lennonie Yoko Ono. Była to jedna z kilku piosenek nagranych na kasecie, opisanej jako "Dla Paula", jaką Lennon stworzył krótko przed swoją śmiercią w 1980 r. Dwa utwory zawarte na tej kasecie zostały wydane w 1995 i 1996 r. jako nowy materiał Beatlesów.

Reklama

Zespół próbował także nagrać wówczas "Now And Then", ale sesja została szybko przerwana - opisuje BBC.

Koncertowy "duet" McCartneya z Lennonem

Reżyser Peter Jackson nakręcił w 2021 r. serial dokumentalny o grupie The Beatles pt. "Get Back". Podczas pracy nad filmem montażysta Emile de la Rey nauczył komputery rozpoznawać głosy członków zespołu i oddzielać je od dźwięków w tle oraz od instrumentów, aby wydobyć czysty dźwięk. Dzięki temu samemu procesowi McCartney zaśpiewał "duet" z Lennonem podczas swojej ostatniej trasy koncertowej.

Jackson "był w stanie wydobyć głos Johna z niewielkiej kasety" - powiedział McCartney w wywiadzie dla Radia 4.

Sztuczna inteligencja "ekscytuje" i "przeraża"

Przyznał jednak, że niektóre zastosowania sztucznej inteligencji są dla niego powodem do niepokoju.

Nie korzystam tak często z internetu, ale ludzie mówią mi: "Jest takie nagranie, w którym John śpiewa jedną z moich piosenek", ale wiecie, to tylko sztuczna inteligencja - skomentował muzyk.

To trochę przerażające, ale i ekscytujące, bo to jest przyszłość. Po prostu musimy zobaczyć, dokąd to nas zaprowadzi - dodał.