Michał Szpak pochodzi z Jasła, gdzie wychowywał się w rodzinie artystów. Od najmłodszych lat wokalista interesował się muzyką i sztuką. Pierwszy raz na prawdziwej scenie stanął w wieku 9 lat. W Jasielskim Domu Kultury otrzymał wtedy nagrodę w Konkursie Młodych Talentów.

Reklama

W I klasie liceum poznał Kamila Czaplę, założyciela zespołu Whiplash. Dwa tygodnie później wystąpił z zespołem po raz pierwszy na ogólnopolskiej imprezie w Krośnie. Od razu zadziwił widzów tym, co stało się później jego artystyczną wizytówką – niezwykłym imagem i charyzmą estradową. Cover zespołu Wilki "Cień w dolinie mgieł" w wykonaniu Whiplash wysłany na ogólnopolski konkurs dostał wyróżnienie od Roberta Gawlińskiego.

Momentem przełomowym dla Michała Szpaka był udział w programie "X-Factor". Już pierwszym występem zachwycił jurorów i publiczność wykonując utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Szpak dotarł do finału, gdzie zaśpiewał wraz ze zwyciężczynią brytyjskiej edycji programu Aleksandrą Burke. Zaowocowało to dodatkową, specjalną nagrodą – zaproszeniem na koncert Orange Warsaw Festiwal.

Na debiutanckiej EP'ce Michała Szpaka znajduje się pięć utworów: "Pretty Baby", "Rewolucja", "Po niebo", "Muszę biec" oraz "Sensualny".