Premiera albumu "Pearl" miała miejsce 11 Stycznia 1971 roku, czyli w trzy miesiące po śmierci artystki w październiku 1970 roku. Był to ostatni skończony studyjny album, który okazał się podsumowaniem tego, do czego Janis Joplin była zdolna.

Reklama

"Pearl" przez 9 tygodni z rzędu znajdowała się na pierwszym miejscu listy "Billboard 200". Na albumie znalazły się jedne z najbardziej znanych i cenionych utworów artystki, w tym cover Krisa Kristoffersona "Me and Bobby McGee" oraz wersja a cappella "Mercedes Benz".

"Pearl" jest jedynym albumem Janis, nagranym z Full Tilt Boogie Band, grupą, z którą grała w trasie koncertowej.

Pracując nad reedycją albumu, producenci odnaleźli dotąd nieskatalogowane nagrania z albumu wyprodukowane przez legendarnego producenta Paula Rothschilda, znanego między innymi ze współpracy nad pierwszymi pięcioma albumami The Doors.

Album "The Pearl Sessions" zebrał całościowo, po raz pierwszy w jednym wydaniu oryginalne wersje z albumu oraz nowo odkryte alternatywne wersje klasycznych utworów z "Pearl".

Reklama

Na płycie znalazły się również niedawno odkryte nagrania Janis, między innymi żarty z producentem Paulem Rothchildem oraz członkami zespołu Full Tilt Boogie w trakcie pracy nad materiałem, który stał się niezwykle ważną częścią katalogu artystki.

Pierwszy krążek "The Pearl Sessions" zawiera oryginalny album oraz oryginalne wersje mono singli, pochodzących z tego albumu. Druga płyta jest kolekcją zawierającą nagrania zza kulis, sesje nagraniowe w studio, wersje demo oraz alternatywne nagrania w tym niepublikowane nigdy wersje utworów.