Album "Apres" to bardzo osobisty wybór piosenek z francusko i anglojęzycznego repertuaru, utworów, które inspirowały frontmana The Stooges. – Muzyka popularna we wszystkich współczesnych odmianach czerpie energię z rytmu – wyjaśnia Iggy Pop. – Producenci zajmujący się rapem, hip-hopem, metalem, popem i rockiem zgodnie twierdzą, że stosowane przez nich podziały rytmiczne imitują bicie ludzkiego serca i że w nim właśnie drzemie potęga tej muzyki. Odbiorcom takiej muzyki towarzyszy nieodmiennie jakaś forma pobudzenia, a przecież przed narodzinami bluesa funkcjonowała inna postać muzyki popularnej, w której rytmem rządził oddech, w sferze odczuć natomiast królowały emocje. Muzykę tamtych dawniejszych czasów określano na różne sposoby – bel canto, chanson, piosenka lub po prostu muzyka folk.

Reklama

– Uwielbiam odmienność przekazywanych przez nią uczuć, jej intymność, czasami podszytą smutkiem, przy czym nie jest to ten rodzaj emocji, który wali cię po głowie – mówi Pop. – Zapragnąłem więc zaśpiewać kilka z tych piosenek z nadzieją, że swoim głosem przekażę słuchaczom uczucia, jakie towarzyszyły mi, kiedy sam ich słuchałem. Wiele z tych utworów jest po francusku, prawdopodobnie dlatego, że to właśnie francuska kultura stawia najbardziej uporczywy opór śmiertelnym atakom ze strony anglo-amerykańskiej machiny muzycznej.

Oprawę graficzną do płyty "Apres" i do wszystkich materiałów promocyjnych stworzył Krzysztof Grabowski znany jako członek Dezertera, ale też utalentowany grafik. Premierę krążka zaplanowano na 9 maja.