Płyta potwierdzi, że nadal gramy ostro, ciężko i trochę dziwacznie – powiedział w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" gitarzysta zespołu, Kim Thayil. "King Animal" będzie pierwszym krążkiem Soundgarden od 1996 roku i płyty "Down on the Upside". Na skutek konfliktów, grupa ogłosiła zakończenie działalności w 1997 roku. Perkusista Matt Cameron powiedział, że "zespół został pożarty przez show-biznes".

Reklama

W styczniu 2010 roku wokalista Chris Cornell ogłosił na swoim Twitterze plan reaktywacji zespołu. Bilety na pierwszy od 12 lat koncert Soundgardenu w Seattle, rozeszły się w 15 minut. W kolejnych miesiącach formacja występowała na największych światowych festiwalach, jak m.in. Lollapalooza. W lipcu 2011 roku na swoim koncie facebook'owym, muzycy napisali: – Mamy kilka fajnych piosenek, które zamierzamy niedługo zarejestrować. Thayil dodał natomiast: – Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, to zrobić coś grunge'owego albo metalowego", dając do zrozumienia, że utwory zawarte na "King Animal" będą różniły się od najbardziej rozpoznawalnego, ciężkiego brzmienia grupy.

Soundgarden należy do tzw. "wielkiej czwórki z Seattle", obok Nirvany, Pearl Jamu i Alice In Chains. Jest również uważany za pionierów muzyki grunge'owej, obok takich grup jak The Melvins i Green River. Założony w 1986 roku zespół zadebiutował płytą "Ultramega OK", nagraną dla legendarnej wytwórni muzyki alternatywnej, Sub Pop. Formację tworzyli wokalista Chris Cornell, gitarzysta Kim Thayil, perkusista Matt Cameron i basista Hiro Yamamoto.