Organizatorzy podkreślają: "W kręgu naszych zainteresowań znajdują się obecnie wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuka performance, audio-wideoinstalacje, malarstwo, fotografia oraz film. Interesują nas formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji, również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki". A jako punkt odniesienia podają zarówno nazwiska Karlheinza Stockhausena, Arnolda Schoenberga, jak i Johna Coltrane’a oraz Alberta Aylera.

Do najważniejszych wydarzeń, które będą się odbywały przede wszystkim w Teatrze Polskim, z pewnością należy sobotni występ tria wybitnych improwizatorów: Alexandera von Schlippenbacha, Evana Parkera i Paula Lovensa. Choć spokojnie można nazwać ich weteranami frez jazzu, na scenie wciąż zaskakują niezwykle świeżym podejściem do grania oraz młodzieńczą dynamiką. Natomiast w czwartek zobaczymy i usłyszymy w akcji trzy bardzo oryginalne i kreatywne duety instrumentalistów: saksofonisty Sabira Mateena i pianisty Matthew Shippa, saksofonisty Jima Denleya i gitarzysty Kyma Myhra oraz kontrabasisty Petera Jacquemyna i saksofonisty Andre Goudbeeka.

Oczywiście wśród tegorocznych artystów nie zabraknie również mocnej polskiej obsady. Specjalny performance zaprezentują Wojciech Zamiara i Sławek Janicki, Grzegorz Pleszyński i Artur Maćkowiak oraz grupa Sędzia Główny. A w piątek w międzynarodowym składzie z Jonem Dobiem i Krisem Wandersem zagrają Mazzoll oraz Sławek i Kuba Janiccy. Wreszcie w sobotę zostanie pokazana najnowsza sztuka Bogusława Schaeffera "Multimedialne coś" w formie lekko surrealistycznego benefisu naszego wybitnego kompozytora muzyki współczesnej. A słowa tego 70-letniego jubilata: "Tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz" - posłużyły po raz kolejny organizatorom jako główne motto Mózg Festivalu.

Mózg to jeden z najciekawszych centrów artystycznych powstałych po 1989 roku i główny ośrodek sceny jassowej. Z klubem związane są lub były m.in. grupy Mazzoll & Arhythmic Perfection, Maestro Trytony i Syfon. Oprócz koncertów, wystaw i performance’ów Mózg prowadzi działalność edytorską – wydaje płyty.