"Pigs Joys and Organs"
Jacek Lachowicz
Wyd. Mystic 2009Szkoda, bo to również muzyk, który jest oryginałem na polskiej scenie niezależnej. Starsi słuchacze pamiętają jeszcze jego rockową przeszłość, kiedy był klawiszowcem trójmiejskiej Ścianki. Młodsi kojarzą go z supergrupą Lenny Valentino oraz ze środowiskiem Sissy Records. Ale tak naprawdę po ponad dziesięciu latach kariery wciąż trudno jest go przypisać jednej scenie czy gatunkowi - szczególnie, że w jego solowej dyskografii ostatnio pojawił się nawet w pełni ambientowy album "Runo". Dlatego też po "Pigs Joys and Organs" warto sięgnąć bez uprzedzeń i potraktować go jako kolejny zbiór autorskich piosenek Lachowicza.

Artysta nie chodzi prostymi ścieżkami - utwory często zaskakują pod względem kompozycji, podejścia do aranżacji oraz produkcji. Lachowiczowi jak zwykle bliska jest figlarność Becka w singlowym "Like a Pig", ale też eksperymenty z elektroniką w stylu Radiohead pod koniec "Grind My Soul" czy The Notwist w "Pax", a nawet chyba po raz pierwszy nowofalowe klimaty Joy Division w "Joy". Szczególnie pierwsza część albumu wydaje się dużo gęstsza, momentami wręcz ciężka, a przede wszystkim różnorodna. Lachowicz przełamuje schematy zwrotka - refren i odchodzi od rockowej formuły, dodaje zapętlone rytmy, partie klawiszy, melotronu oraz instrumentów dętych i smyczkowych. Pomagają mu w tym w studiu m.in. cenieni instrumentaliści z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej: Michał Górczyński, Michał Gos i Andrzej Izdebski. Właściwie nie ma tutaj dwóch podobnych do siebie piosenek - również dzięki temu, że Lachowicz stara się sam sprawdzać w różnych konwencjach wokalnych. Na koniec niezapomniane wrażenie pozostawiają urzekająca prostota "Organs" oraz nieco klasycyzujący romantyzm "All the People".

Może brakuje tu dynamiki, melodyjności i polskich tekstów - Lachowicz najwyraźniej nie patrzy na swój dawny dorobek. To sprzyja kreatywności i nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować artysty. Ci, którzy zostaną entuzjastami twórczości Lachowicza po "Pigs Joys and Organs", powinni go zobaczyć w akcji podczas środowego koncertu w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie, a potem w Toruniu i w Katowicach.


Koncerty:

2 grudnia - Warszawa, Centralny Basen Artystyczny
6 grudnia - Toruń, TBA
7 grudnia - Katowice, Klub Muzyczny Cogitatur