Pierwsza dziesiątka listy 100 najlepszych piosenek nagranych w latach 2000-2009 według "Rolling Stone'a" wygląda następująco:


10. Eminem "Stan" (posłuchaj >>)

Łzawa historia, dramatyczny teledysk, delikatna Dido w refrenie - oto w telegraficznym skrócie jeden z największych hitów Slim Shady'ego z płyty "The Marshall Mathers LP". Miejsce dziesiąte zestawienia 100 najlepszych piosnek lat 2000-2009 i 290. listy 500 piosenek wszech czasów. Nieźle.


9. U2 "Beautiful Day" (posłuchaj >>)

Pierwszy singiel z milenijnego krążka irlandzkiej supergrupy - "All That You Can't Leave Behind". W 2001 roku dzięki tylko temu jednemu singlowi U2 zgarnęli aż trzy złote gramofony Grammy (dla nagrania roku, piosenki roku i najlepszego rockowego wykonania roku).


8. Amy Winehouse "Rehab" (posłuchaj >>)

Pierwszy singiel z drugiej, przebojowej płyty Brytyjki zatytułowanej "Back to Black" i od razu wielki sukces. Rok 2006 i kolejny należały do Amy. Głos nie do podrobienia, strój, fyzura, makijaż, skandale, problemy ze zdrowiem, nałóg na nałogu... a i tak pokochaliśmy Amy bez wyjątku. Teraz kibicujemy powrotowi do formy i nagrania płyty na miarę ostatniego krążka.


7. Yeah Yeah Yeahs "Maps" (posłuchaj >>)

Singiel pochodzący z trzeciego studyjnego albumu grupy "Fever to Tell" (2003).


6. The White Stripes "Seven Nation Army" (posłuchaj >>)

Nagrodzona w 2004 roku statuetką Grammy najlepsza rockowa piosenka otwiera album "Elephant". To chyba najbardziej rozpooznawalny kawałek w dorobku formacji Jacka White'a. Numer pojawiający się w szeregu zestawień, z rankingami najlepszych gitarowych nagrań na czele (m.in. na 21. miejscu listy magazynu "Rolling Stone" 100 najlepszych utworów gitarowych wszech czasów).


5. M.I.A. "Paper Planes" (posłuchaj >>)

Singiel z drugiego albumu wokalistki pt. "Kala". Jeden z najlepszych fragmentów ścieżki dźwiękowej obsypanego Oscarami filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a, pojawił się także w zapowiedziach komedii kryminalnej "Boski chillout".


4. OutKast "Hey Ya!" (posłuchaj >>)

Megahit roku 2003, pochodzący z podwójnego albumu "Speakerboxxx/The Love Below". Napisany, wyprodukowany i zaśpiewany przez André 3000 przebój trudno zapomnieć także dzięki teledyskowi. W stylizowanym na występy Beatlesów klipie, zmultiplikowany wokalista stanął za mikrofonem, zagrał na gitarze, zaśpiewał w chórkach... Utwór nagrodzono statuetką Grammy dla najlepszego wykonania alternatywnego.


3. Beyonce & Jay-Z "Crazy in Love" (posłuchaj >>)

Promujący pierwszy solowy album liderki grupy Destiny's Child - "Dangerously in Love". Wielki sukces roku 2003.


2. Jay-Z "99 Problems" (posłuchaj >>)

Trzeci singiel z ósmego studyjnego albumu rapera - "The Black Album".


1. Gnarls Barkley "Crazy" (posłuchaj >>)

Pierwszy singiel z debiutanckiej płyty Gnarls Barkley - "St. Elsewhere". Dynamiczna kompozycja duetu Cee-Lo Green i Danger Mouse swoje trzy minuty sławy miała latem 2006, a w roku kolejnym zdobyła nagrodę Grammy dla "najlepszego wykonania alternatywnego".A całe zestawienie znajdziecie TUTAJ.