"Motywem przewodnim każdej edycji festiwalu jest podróż - wędrujący artyści, migrujące kultury i przemieszczające się gatunki. Chcemy promować hasła tolerancji i dialogu międzykulturowego, szerzyć zdrowe zainteresowanie innością" - poinformowała Marta Korga z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego imprezę.

Gwiazdą festiwalu będzie mieszkająca w Londynie brazylijska piosenkarka Cibelle, której towarzyszyć będą brytyjscy muzycy. Koncert będzie promował najnowszą płytę artystki "Las Venus Resort Palace Hotel", którą zrealizował znany ze współpracy z Bjork Damian Taylor. Album Cibelle to mieszanka m.in. "retro-wdzięk bossy" i "jazzowego groove'u".

Na festiwalu wystąpi także tureckie trio Kirik Cizgi. Ich styl muzyczny trudno sklasyfikować - pierwsze skojarzenia nasuwają na myśl dokonania m.in. Joy Division, Siouxsie&The Banshees, The Cure i PJ Harvey. W urzekającym głosie wokalistki Ezgi Gedike słychać orientalny zaśpiew, który muzyce wahającej się od nowej fali do neo-folk nadaje egzotyczny charakter.

Polsko-niemieckie trio Radiorobotnik to z kolei sprzężenie gitary basowej, kontrabasu i perkusji, którego wynikiem jest trudna do jednoznacznego opisu mieszanka rocka, free jazzu, jazzu nowoczesnego, tradycyjnego, a nawet muzyki drum'n'bass i minimal.

Na uwagę zasługuje także Horkestar z Serbii - jedyne w swoim rodzaju połączenie chóru z orkiestrą, wibrująca punkową przekorą. Repertuar zespołu wypełniały początkowo nowe aranżacje socjalistycznych pieśni pracy, by dojść do coverów serbskich zespołów rockowych. Horkestar pisze także muzykę do utworów współczesnych poetów z b. Jugosławii, a w 2008 r. skomponowali muzykę do części libretta opery "Pocetak bune na dahije" Stanislava Vinavera.

Na trwającym do niedzieli festiwalu "Okno na świat" wystąpi także kilku innych muzyków z Polski, a także Argentyny i Białorusi.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie m.in. wykład prof. Krzysztofa Skóry ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu poświęcony żyjącemu w Bałtyku morświnowi. Uczestnicy prelekcji za pośrednictwem bluetooth będą mogli ściągnąć na swoje telefony komórkowe przetworzone syntetycznie dźwięki wydawane przez te małe walenie.