Leonard Cohen od 4 dekad jest jednym z najbardziej cenionych twórców. Jak sam o sobie mówi: przede wszystkim jestem poetą. Pierwszy tomik poezji wydał w 1956 r., pierwszą powieść w 1963, pierwszą płytę („Songs of Leonard Cohen “) w 1967 i natychmiast okrzyknięto go niekwestionowym talentem muzycznym.

Koncertuje od ponad 40 lat, niezmiennie wywołując owacje na stojąco. Jego głos oraz rzadko spotykana w muzyce popularnej tak wysoka jakość tekstów czynią go jednym z najbardziej charakterystycznych wykonawców na świecie. W swoich utworach często eksploruje tematy religii, izolacji, seksualności i relacji międzyludzkich, ale – co szczególnie charakterystyczne dla Cohena – najważniejsze pozostaje między wierszami.

Wydał 12 książek, zawierających poezję, prozę i szkice. Wydana w 2006 r. „Book of Longing” była pierwszym zbiorem poezji, który dotarł do pierwszej dziesiątki bestsellerów w Kanadzie.

Jest twórcą wielu przebojów, które mimo iż powstały nawet kilkadziesiąt lat temu, nadal są słuchane przez kolejne pokolenia. Jego piosenka „Hallelujah“ doczekała się niezliczonej liczby coverów na całym świecie, w tym m.in: Rufusa Wainwrighta, U2, K.D. Lang, Justina Timberlake’a, Jeffa Buckleya, Sheryl Crow czy Bon Jovi.

Na głębię i bogactwo twórczości Leonarda Cohena miał też wpływ, wg krytyków, jego pobyt w klasztorze buddyjskim. W latach 90-tych spędził 5 lat w Mount Baldy Zen Centre, gdzie wstawał wczesnym rankiem, przygotowywał posiłek dla swojego mistrza, a potem medytował. Tam też został wyświęcony na kapłana Zen i przyjął imię Jikan (Milczący).


Gdy Cohen przebywał w zakonie, Kelley Lynch, jego partnerka i od 17 lat managerka, sprzeniewierzyła jego majątek, wynoszący ok. 5 milionów dolarów. Mimo iż w 2006 r. wygrał sprawę sądową, pieniędzy do tej pory nie odzyskał. W 2008 r, ruszył na pierwsze od 15 lat światowe tournée. Wszystkie 84 koncerty się wyprzedały i zaowocowały niezwykle entuzjastyczną reakcją publiczności oraz ponad 80-oma pięciogwiazdkowymi recenzjami.

Gdy w 2008 r. Leonard Cohen był przyjmowany do Rock and Roll Hall of Fame, Lou Reed powiedział, że jest to jeden z “najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów na świecie“.

Najnowsza płyta Leonarda Cohena, „Songs From The Road“, zawiera najważniejsze utwory artysty z każdej dekady jego twórczości, od lat 60-tych ("Suzanne", "Bird On The Wire" i "The Partisan") do 2001 r. ("That Don't Make it Junk"). Wszystkie zostały nagrane podczas światowej trasy koncertowej w latach 2008-2009, w ramach której Cohen występował także dwukrotnie w Polsce: we Wrocławiu i Warszawie.