STYCZEŃ

Reklama

- Koncert światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w warszawskiej Filharmonii Narodowej uroczyście zainaugurował obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 w Polsce.

- W Gdańsku został ustanowiony Rekord Guinnessa na wykonanie najdłuższego koncertu fortepianowego. Muzyk i podróżnik, Romuald Koperski grał nieprzerwanie 103 godziny i 8 sekund. Dotychczasowy rekord wynosił 101 godzin 7 minut.

LUTY

- Obchodzono 200. rocznicę urodzin największego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Za dzień urodzin artysty on sam podawał 1 marca 1810 roku, choć w metryce chrztu sporządzonej w kościele w Brochowie widnieje data 22 lutego.

- Uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza zainaugurowała obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie. Po mszy w Krypcie Wieszczów odsłonięto medalion Fryderyka Chopina, kopię medalionu z nagrobka kompozytora na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu.

- Zespół Depeche Mode wystąpił w Łodzi. Koncert wypełniły przeboje zespołu z różnych okresów swojej twórczości m.in. "Enjoy The Silence", "I Feel You", "A Question Of Time", "In Your Room", "Walking In My Shoes".

- Po raz pierwszy w Polsce, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, wystąpiła legendarna London Symphony Orchestra pod dyrekcją Valerego Gergieva.

ReklamaMARZEC

- Światowej sławy pianiści Dang Thai Son oraz Garrick Ohlsson wystąpili podczas uroczystego koncertu galowego w Teatrze Wielkim, uświetniającego 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, pianisty - Fryderyka Chopina.

KWIECIEŃ

- Jeden z najznakomitszych reprezentantów współczesnego jazzu, amerykański gitarzysta John Scofield zagrał w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy. Koncert odbył się w ramach cyklu Gorzów Jazz Celebrations.

MAJ

- Elton John wystąpił na koncercie w Warszawie. Zaśpiewał 25 swoich największych utworów m.in. "I'm Still Standing" czy "Rocket Man".

- Festiwal La Folle Journee ("Szalone Dni Muzyki") po raz pierwszy w swej 15-letniej historii zawitał do Warszawy. W sumie odbyło się 120 koncertów z udziałem 450 artystów.

CZERWIEC

- W ramach Festivalu Sonisphere na warszawskim Bemowie wystąpił amerykański zespół heavymetalowy Metallica.LIPIEC

- Cykl koncertów, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, konkursy oraz pokazy taneczne i multimedialne złożyły się na program lubelskich obchodów 175. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego.

SIERPIEŃ

- Swoje 90. urodziny świętował prof. Stefan Stuligrosz, twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki". Chór pod jego dyrekcją koncertował w całej Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii.

- Bobby McFerrin z towarzyszeniem NDR Big Band wykonał wokalne improwizacje utworów Chopina i aranżację "Le Plus Que Lent" Debussy'ego w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Festiwal - z okazji Roku Chopinowskiego - trwał w tym roku miesiąc.

WRZESIEŃ

- Sting wraz z londyńską Królewską Orkiestrą Filharmoniczną wystąpił na oficjalnym otwarciu Stadionu Miejskiego w Poznaniu - areny Euro 2012.

- Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Instytut Muzyki i Tańca. Funkcjonowanie Instytutu ma opierać się przede wszystkim na działalności promocyjnej, edukacyjnej i wspieraniu profesjonalnego rozwoju tańca i muzyki.PAŹDZIERNIK

- Marcus Miller, amerykański gitarzysta basowy, pierwszoplanowa postać światowej sceny jazzowej, wystąpił w Warszawie. Był to pierwszy koncert z jesiennego cyklu Ery Jazzu.

- W Warszawie odbył się XVI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Zwyciężczynią konkursu została Rosjanka Julianna Awdiejewa. Jedyny Polak zakwalifikowany do finału, Paweł Wakarecy, otrzymał wyróżnienie.

- Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki otrzymał Order Orła Białego. To najwyższe polskie odznaczenie wręczył mu w katowickim szpitalu szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, w obecności żony prezydenta Anny Komorowskiej.

- Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Jana Ekiera Orderem Orła Białego w uznaniu wielkich zasług dla polskiej kultury pianisty, kompozytora, badacza spuścizny Fryderyka Chopina.

- Jedna z najstarszych światowych orkiestr - Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej - wystąpiła w Warszawie na dwóch koncertach. W jednym z nich z New York Philharmonic zagrała Julianna Awdiejewa, laureatka I miejsca XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

- Na warszawskim Torwarze zaśpiewał Leonard Cohen, bard i ulubiony piosenkarz kilku pokoleń. Był to jego drugi koncert w Polsce w ramach obecnej światowej trasy koncertowej, która rozpoczęła się 25 lipca w Zagrzebiu, a zakończyła 11 grudnia w Las Vegas.LISTOPAD

- Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autor słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych, Henryk Mikołaj Górecki. Skomponowana w 1975 roku symfonia dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

- Zespół Passport - legenda europejskiego jazzu - zagrał w Gorzowie Wlkp. na pierwszym i jedynym koncercie w Polsce. Gorzowski występ stanowił element trasy koncertowej "Passport on Stage", promującej płytę pod tym samym tytułem.

- W hali Ergo Arena na granicy Sopotu i Gdańska wystąpiła amerykańska gwiazda pop - Lady Gaga. Pierwszy w Polsce występ 24-letniej artystki obejrzało ok. 12 tysięcy fanów.

- Amerykański pianista i kompozytor Herbie Hancock wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej. Podczas koncertu muzykowi wręczono złotą płytę za sprzedaż w Polsce jego albumu "The Imagine Project".

- Amerykańska grupa muzyczna Oregon, obecna od blisko 40 lat na światowej scenie jazzowej i muzyki world, wystąpiła w Warszawie w ramach 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree.

- Światowej sławy amerykański pianista jazzowy i kompozytor Chick Corea wystąpił w Zabrzu. Zaprezentował program z trzypłytowego zestawu, który ukazał się w tym roku: "Chick Corea Solo Piano Improvisations Children's Songs". Corea da też koncert świąteczny w warszawskiej Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela.GRUDZIEŃ

- Jedna z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, Maryla Rodowicz, skończyła 65 lat. Piosenkarka w swoim dorobku ma około dwóch tysięcy piosenek, do najpopularniejszych należą: "Małgośka", "Remedium", "Sing-sing", "Niech żyje bal", "Do łezki łezka".

- Trębacz jazzowy Tomasz Stańko wraz z zespołem przedstawił specjalny projekt pt. "Muzyka dla dobrego świata" w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert był dedykowany Muzeum Historii Żydów Polskich w związku z półmetkiem budowy jego siedziby.

- Amerykańska pianistka jazzowa, kompozytorka i liderka orkiestr, Carla Bley, wystąpiła w warszawskiej Filharmonii Narodowej w ramach świątecznej gali Ery Jazzu. Pianistka zaprezentowała program ze swojej najnowszej płyty "Carla's Christmas Carols".