Płyta została w całości nagrana w studio Polskiego Radia, artystce towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym tego wydawnictwa.

Reklama

"Wszystko zaczęło się mnie więcej rok temu na koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie. Irena Świętowała 50-lecie kariery piosenkarskiej. (...) W trakcie rozmowy z Czcigodną Jubilatką wyszło na jaw, że chociaż jest zadowolona z życia i spełniona, ma jedno jedyne zawodowe marzenie, które jednak wydaje jej się absolutnie niemożliwe do spełnienia. Marzy o nagraniu płyty z nowymi piosenkami" - napisała w dołączonej do albumu publikacji dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska.

Płyta powstała w niecały rok, a piosenki dla Santor napisali i skomponowali uznani polscy twórcy m.in. Włodzimierz Nahorny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Seweryn Krajewski, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, Leszek Aleksander Moczulski.Stanisław Soyka skomponował, ale również zaśpiewał wspólnie z artystką utwór "Nie narzekajmy na klimat (Piosnka)". Santor wykorzystała w tej piosence tekst Agnieszki Osieckiej.

Jak pisze Szabłowska, kiedyś - kiedy nowa płyta była jeszcze nierealnym marzeniem - Irena Santor rozmawiała z Magdą Umer i wyraziła żal, że nie zaśpiewa już żadnego tekstu Osieckiej. Umer znalazła jednak w swoich szufladach fragment, zaledwie osiem linijek, niepublikowanego tekstu Osieckiej.

"To było cudo i przygoda mojego życia" - mówi o powstawaniu tego utworu Santor.

Irena Santor to jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Przez wielu nazywana pierwszą damą polskiej piosenki, ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek. Najsłynniejsze to "Maleńki znak", "Powrócisz tu", "Już nie ma dzikich plaż".