Gdy Bono i jego koledzy z zespołu weszli na scenę, aktywiści grupy zaczęli pompować wielki balon z napisem "U Pay Your Tax 2" (Wy też płaćcie podatki). Wtedy do akcji wkroczyli ochroniarze, którzy powalili protestujących na ziemię i odebrali im balon. Rozpoczęły się pyskówki i przepychanki. Groźby ze strony ochroniarzy posypały się także w kierunku dziennikarzy, którzy rejestrowali całe wydarzenie. Wszystko działo się w czasie występu Irlandczyków, którzy nie przestali grać mimo wielkiego zamieszania.

Reklama
AP / Joel Ryan

Art Uncut tłumaczy, że chce rozpocząć debatę na temat unikania przez artystów płacenia podatków w swych ojczystych krajach. Jeden z działaczy grupy Charlie Dewar tłumaczy, że podatki, jakie do irlandzkiej państwowej kasy mogłoby wpłacić U2, wsparłyby utrzymanie szpitali, szkół i bibliotek, które są w kraju masowo zamykane. "Bono jest znany ze swej działalności charytatywnej, ale Art Uncut oskarża go o hipokryzję" - dodaje.

W ubiegłym roku U2 okazało się najlepiej zarabiającym zespołem muzycznym świata. Zysku grupy oszacowano na 80 milionów funtów. Od 2006 roku przedsiębiorstwo U2 Ltd., na którego konto wpływają gaże muzyków, z którego opłacane są podatki, przeniesione zostało do Holandii. Menadżer grupy tłumaczy, że U2 działa na całym świecie i na całym świecie opłaca podatki zgodnie z miejscowym prawem.