Tegoroczna edycja potrwa do 9 lipca, a jej tematem przewodnim jest wykluczenie. W ramach Maltafestival Poznań wystąpią takie gwiazdy jak Manu Chao, Portishead i Fleet Foxes.

Reklama

Jak poinformowała rzeczniczka festiwalu Anna Reichel, inauguracja będzie miała miejsce na Starym Rynku, będzie to wieczorny koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej pod dyrekcją Marcina Maseckiego. Będzie to jednocześnie koncert inaugurujący działalność orkiestry.

"Wszystkie utwory, jakie usłyszymy na tym koncercie, są nowymi kompozycjami Maseckiego, napisanymi specjalnie na tę okazję. Inspiracje muzyczne są bardzo różne - od twista i starych swingów po poloneza" – powiedziała Reichel.

W poniedziałek swój pierwszy w Polsce koncert da amerykański zespół Young@Heart. To chór złożony z byłych muzyków, aktorów, a także amatorów, którzy swoją przygodę ze sceną rozpoczęli po 80. roku życia. "Średnia wieku w zespole to 85 lat. W ich repertuarze znajdują się utwory m.in. Nirvany, Radiohead, Coldplay, Led Zeppelin i Jimmy'ego Hendrixa" – poinformowała Reichel.

W czasie trwania Maltafestival Poznań odbędzie się w sumie 90 wydarzeń artystycznych, m.in. spektakli teatralnych i tanecznych, widowisk, koncertów i pokazów filmowych. Wystąpi ponad 40 zespołów. W nurcie teatralnym festiwalu pokazane będą m.in. przedstawienia Jana Fabre Kornela Mundruczo, Gisele Vienne zespołu La Fura Dels Baus i grup Deuxieme Groupe d'Intervention oraz Compagnia Pippo Delbono. W ramach nurtu muzycznego Maltafestivalu we wtorek nad Jeziorem Malta wystąpi Manu Chao. Dzień później, w tym samym miejscu, po raz pierwszy w Polsce wystąpi trip-hopowa grupa Portishead, oraz nu-folkowy zespół Fleet Foxes.