360 godzin nagrań, udział 110 artystów, 19 utworów na 2 płytach CD – to efekt ponad miesięcznych prac nad nową płytą Rubika. Kompozytor właśnie zakończył nagrania w warszawskim studio Sound & More. Teraz nadszedł etap prac postprodukcyjnych.

Reklama

Prace nad płytą rozpoczęły się 10 sierpnia. Od początku były bardzo intensywne. "Nagrywaliśmy codziennie po 12 godzin! Musieliśmy po kolei nagrywać różne partie: z chórem, orkiestrą, solistami, gitarzystami i perkusistą – mówi kompozytor.

Kilkudziesięcioosobowa orkiestra miała zapis nutowy liczący 2,5 tysiąca stron, a wokaliści prawie 50 stron tekstów autorstwa Zbigniewa Książka.

Kolejna płyta Rubika będzie inna w brzmieniu niż dotychczasowe. Artysta oprócz orkiestry symfonicznej i fortepianu, do instrumentarium dołączył również gitarę elektryczną, gitarę akustyczną, basową, instrumenty perkusyjne i perkusję.

"Nie będzie to jednak zwrot o 180 stopni. Nadal będzie w tym rozpoznawalna moja muzyka" – podkreśla Rubik.

Na płycie usłyszeć będzie można nie tylko współpracujących z Rubikiem od lat wokalistów (Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Ewa Prus, Michał Gasz, Grzegorz Wilk), ale też samego Piotra Rubika i... jego córkę Helenkę. Ojciec i córka wspólnie wykonują utwór zatytułowany "Piosenka dla Helenki".

Na pytanie, jak córka wypadła podczas nagrań kompozytor odpowiada: "Wypadła świetnie! Na początku była trochę speszona studiem nagraniowych, ale potem bardzo jej się podobało! Helenka dorastając w domu pełnym muzyki, ma świadomość, co to jest mikrofon, studio nagraniowe, instrumenty itd...".

Nowy album Rubika będzie nosił taki sam tytuł jak książka Marco Polo – "Opisanie świata". To właśnie przemyślenia tego słynnego Wenecjanina zainspirowały Piotra Rubika i Zbigniewa Książka do ich nowego, wspólnego projektu.

Premiera albumu – 8.listopada.