Cesaria Evora wyjaśniła swą decyzję w wywiadzie, którego udzieliła dziennikowi "Le Monde", przekazując słowa wdzięczności swym fanom.

Obecnie bardzo osłabiona artystka przebywa w Paryżu. Problemy pojawiły się po serii zabiegów chirurgicznych, którym poddała się w ostatnich latach, w tym operacji na otwartym sercu, którą przeszła w maju 2010 roku.

Lekarze nakazali, by odwołała nadchodzące tournee. W efekcie Cesaria, w porozumieniu z producentem i menedżerem, postanowiła definitywnie zakończyć karierę.

Nazywana często "bosonogą divą" ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia, na swoim artystycznym koncie Cesaria posiada szereg platynowych i złotych płyt, prestiżową nagrodę Grammy, a także Order Legii Honorowej.

Muzyczny dorobek Evory zamyka wydany w 2009 roku album "Nha Sentimento". W 2010 roku ukazał się także zbiór duetów, które na przełomie lat Cesaria zarejestrowała z artystami z różnych stron świata, prezentujących różne style muzyczne. W Polsce Diwa współpracowała z Kayah i Dorota Miśkiewicz.