Zamilkł najpiękniejszy głos Zielonego Przylądka. Cesaria Evora zmarła w miejscowości Sao Vicente na Wyspach Zielonego Przylądka.

Reklama

O śmierci pieśniarki poinformował minister kultury Republiki Zielonego Przylądka – Mario Lucio Sousa. Cesaria Evora od wielu miesięcy miała kłopoty zdrowotne, które były konsekwencją licznych operacji, jakie przeszła w ostatnich latach. Dlatego też we wrześniu zdecydowała się na zakończenie muzycznej kariery.

Urodziła się 27 sierpnia 1941 roku w Mindelo w muzycznej rodzinie. Była najsławniejszą wykonawczynią morny – tradycyjnej muzyki jej rodzinnego kraju. Sławę przyniosła jej wydana w 1992 roku we Francji płyta "Miss Perfumado". W 2004 roku zdobyła nagrodę Grammy za album "Voz d'Amor". Nagrała 24 płyty, jedno wydawnictwo DVD oraz pojawiła się na wielu składankach wraz z innymi muzykami.

Śpiewała tylko i wyłącznie po kreolsku lub portugalsku, mimo to zrobiła ogromną karierę na całym świecie. Jednak nigdy nie przywiązywała do tego większej uwagi.

Cesaria Evora działała na rzecz ubogich i uzdolnionych młodych ludzi z Wysp Zielonego Przylądka. Angażowała się również na rzecz zwrócenia uwagi na problemy Afryki.