Okrągłą rocznicę 60. urodzin, Geldof celebrował w wielkim stylu w ubiegłą sobotę wraz z ze słynnymi przyjaciółmi m.in. - Bono, Jerry Hall, Anną Friel i Rogerem Taylorem. Przebierana impreza odbyła się w posiadłości Geldofa w Anglii, w hrabstwie Kent.

Reklama

Bob Geldof, a właściwie Robert Frederick Xenon Geldof to irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera "Pink Floyd The Wall"), działacz społeczny i biznesmen.

Choć sam jest muzykiem – ma na swoim koncie pięć albumów solowych, z których ostatni, "How to Compose Popular Songs That Will Sell" ukazał się w lutym tego roku – Bob Geldof najbardziej zasłynął ze swojego zaangażowania w problemy społeczne i szczególne wsparcie dla Afryki.

W 1984 Geldof namówił kilkudziesięciu artystów, by nagrali skomponowaną przez niego i Midge Ure'a z zespołu Ultravox piosenkę "Do They Know It's Christmas?", a dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczono na pomoc głodującej Afryce.

Ogromne powodzenie przedsięwzięcia zaowocowało w kolejnych latach dwoma koncertami Live Aid, na których zagrali m.in. Quen, Sting, Phil Collins, Madonna, Eric Clapton, Led Zeppelin i Duran Duran.

Reklama

Za działalność charytatywną dwukrotnie otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. W 1986 roku brytyjska królowa nadała mu Order Imperium Brytyjskiego, jedno z najważniejszych odznaczeń.

W 2005 uhonorowano go nagrodą MTV Free Your Mind przyznawaną, przyznawaną osobom zaangażowanym w działalność prospołeczną. W roku 2008 Geldof odebrał honorowy tytuł doktora za swój wkład do muzyki i humanitaryzm.