10. października 1991 roku Andrzej Zaucha został zastrzelony przez Yves'a Goulaisa, francuskiego reżysera, który podejrzewał artystę o romans ze swoją żoną, Zuzanną Leśniak. Tragiczna śmierć wstrząsnęła Polską, ale twórczość Zauchy pozostała. "Bądź moim natchnieniem", "Wymyśliłem ciebie", "Siódmy rok", "Byłaś serca biciem" - to piosenki, które na stałe zapisały się w kanonie przebojów.

Reklama

Dokładnie 20 lat od śmierci Zauchy, 10.października w bydgoskiej Operze Nova wystąpią przyjaciele wokalisty: Krystyna Prońko, Andrzej Sikorowski, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski, Janusz Szrom, którzy swoimi interpretacjami największych hitów Zauchy uczczą pamięć artysty.

"Zaśpiewam trzy utwory: solo i w duecie. Jedna pochodzi z czasów, kiedy Andrzej występował jeszcze z grupą Dżamble, będzie to utwór 'Dzisiaj nagle wymyśliłem Ciebie'. Druga z piosenek to będą 'Małe tęsknoty', a jako trzecią wykonam w duecie z Januszem Szromem 'Pojedziemy na wagary'. Pochodzi ona z programu telewizyjnego, w którym kiedyś razem z Andrzejem wystąpiliśmy" - zapowiedziała Krystyna Prońko.

Piosenkarka tak wspomina Zauchę: "Z Andrzejem znaliśmy się bardziej na stopie prywatnej, czasem zdarzało się, ze występowaliśmy wspólnie na koncertach, w latach 80. Mieszkałam jakiś czas pod Krakowem, wtedy spotykaliśmy się towarzysko: ja, Andrzej i Zbyszek Wodecki. To były miłe spotkania, dobrze się wtedy bawiliśmy. Andrzej był wspaniałym kolegą, świetnym wokalistą, człowiekiem z dużym poczuciem humoru, prawdziwa duszą towarzystwa".

"Mam nadzieję, że ten dzisiejszy koncert będzie nie mniej udany, niż koncert warszawski" - dodaje Prońko.Andrzej Zaucha był wokalistą, instrumentalistą i aktorem. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. W latach 1968-1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble, z którą nagrał przebój "Wymyśliłem Ciebie".

W latach 1973-1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą, by następnie skupić się na karierze solowej. W tym czasie współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band, Beale Street Band i Playing Family. Zaucha był także związany z zespołami rockowymi - Grupą Doctora Q i Kwadratem.

Do niezapomnianych przebojów Zauchy należą: "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "Siódmy rok", "Rozmowa z Jędrkiem" oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo "Baby, ach te baby" nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.