Kapituła nagrody uhonorowała Marię Fołtyn za "wybitne osiągnięcia artystyczne - wokalne, reżyserskie i pedagogiczne oraz wytrwałą promocję muzyki polskiej w świecie".

"To wyróżnienie jest dla mnie bodźcem do dalszej pracy, dalszego promowania polskiej muzyki. Ta promocja jest dla mnie elementem walki o polską tożsamość, o upowszechnienie w świecie piękna naszej muzyki" - powiedziała laureatka.

Fołtyn podkreśliła, iż jest bardzo szczęśliwa, że podczas uroczystej gali, 26 września, kiedy zostanie jej wręczone Złote Berło, wystawiony będzie "Śpiewnik narodowy" Stanisława Moniuszki. "Od lat zajmuję się promocją twórczości Moniuszki, dlatego szczególnie cieszy mnie, że w tym spektaklu wystąpią gwiazdy muzyki rozrywkowej, takie jak Maryla Rodowicz, Edyta Górniak czy Kayah, które zaprezentują własne aranżacje utworów Moniuszki" - dodała Fołtyn.

Nagrodę Złotego Berła Fundacja Kultury Polskiej ustanowiła w 1999 roku, jej wartość wynosi 110 tys. zł. Laureatami nagrody w poprzednich latach byli Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos i Tadeusz Różewicz. Co roku Berło jest ozdabiane innym kamieniem
szlachetnym, dobieranym w kluczu astrologicznym. W tym roku jest to tzw. ametyst kaktusowy.

Laureat otrzymuje także dodatkową kwotę, w tym roku to 11 tys. zł, którą przyznaje osobie, uznanej przez niego za kontynuującą jego dzieło. Tegorocznym laureatem tzw. małego berła został tenor Rafał Bartmiński.

Maria Fołtyn przez wiele lat była śpiewaczką Opery Warszawskiej, potem solistką w operach Lipska i Lubeki. Występowała na scenach Europy i Ameryki Północnej. Jest znana z kreacji Halki, Aidy czy Tosci. Pod koniec lat 60. zaczęła studiować reżyserię. W 1971 roku zadebiutowała "Halką" wystawioną w operze w Hawanie. Od tego czasu przygotowała kilkanaście premier operowych. W 1992 roku jest dyrektorką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, którego była pomysłodawczynią.


Reklama