"Realizujemy swoje marzenia, nie wyrzekamy się obsesji. Nie ma żadnego powodu, dla którego ktokolwiek nie miałby stać się tym, kim chce" - tak na początku lat 70. minionego wieku przedstawiała się brytyjska performerska formacja COUM Transmissions. Jej lider Genesis P-Orridge do dziś pozostaje wierny tej deklaracji. Zdobył trwałe miejsce w historii muzyki XX wieku, zakładając Throbbing Gristle, grupę odpowiedzialną za stworzenie z muzyki industrialnej odrębnego gatunku.

Jako członek performerskiej trupy Orridge wyrastał poza kulturą rocka, za to silnie był osadzony w tradycji artystycznych awangard. Inspirowały go anarchiczne ruchy dada i fluxus kwestionujące znaczenie sztuki w stosunku do prawdziwego życia, znoszący wszelkie tabu wiedeńscy akcjoniści, sprawca nowoczesnego odrodzenia magii Aleister Crowley oraz pisarz W.S. Burroughs, który z sabotowania obowiązującej kultury uczynił swe życiowe credo.

Istna mieszanka wybuchowa, którą w 1975 roku Throbbing Gristle wymierzyli przeciw popkulturze. Szokowali hałaśliwą i prymitywną muzyką, odwołując się do militarnej symboliki, społecznych patologii i perwersji. Pojmując muzykę jako nośnik informacji, odpowiadali na medialny spektakl własną manipulatorską kreacją. Ich kontrkulturowa lekcja broni się lepiej niż punk rock, bo okazali się pierwszymi świadomymi partyzantami epoki informacji.

Throbbing Gristle rozwiązali się, gdy pojawiła się horda naśladowców. Kontynuacją ich misji stała się dla Orridge’a działająca od początku lat 80. formacja Psychic TV. Ich muzyka balansująca pomiędzy psychodelicznym popem a mrocznymi rytuałami była początkowo tubą dla Świątyni Psychicznej Młodzieży, organizacji, która chciała zwracać wolność ujarzmionym przez społeczeństwo jednostkom. Poczynania Psychic TV stały się kamieniem węgielnym kultury rave, szukającej wyzwolenia w transowym tańcu. Gdy rave zamienił się w komercyjne techno, Orridge działał już za Oceanem. W 1992 roku policja poszukująca śladów rzekomych satanistycznych orgii dokonała nalotu na dom artysty. Lider Psychic TV pozostał w Kalifornii, gdzie związał się z pionierami cyberkultury.

Ostatnio Orridge’a pochłania idea pandrogynii postulująca likwidację różnic między płciami. Ma już za sobą szereg operacji plastycznych, łącznie z wszczepieniem implantów piersi. Koszt tego zabiegu z pewnością nie pozostał bez wpływu na fakt, że 57-letni artysta reaktywował swe legendarne grupy. Throbbing Gristle oraz Psychic TV właśnie wydały nowe albumy. Płytę "Hell Is Invisible… Heaven Is Here" Psychic TV będą promować w Warszawie. To dość szablonowy rockowy album ze smaczkami typowymi dla psychodelii lat 60. i prowokującymi tekstami. Na koncertach muzycy sięgają jednak do klasycznych hitów, a lider doskonale wcielający się w kokieteryjną blondynę wciąż elektryzuje. Doprawdy nieliczni podążyli za swymi marzeniami i obsesjami tak daleko jak on.


Psychic TV
6 października
Centralny Dom Qultury, Warszawa
Reklama