Festiwal rozpocznie się koncertem w Filharmonii Narodowej, z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Najpierw, pod batutą Jerzego Maksymiuka, wykonana zostanie m.in. "Polymorphia". W drugiej części koncertu zaplanowano I koncert skrzypcowy, z udziałem niemieckiej solistki Viviane Hagner. Orkiestrą dyrygować będzie sam Penderecki.

21 listopada publiczność usłyszy m.in. II Kwartet smyczkowy oraz światowe prawykonanie najnowszego utworu kompozytora - III Kwartetu smyczkowego, w którym udział weźmie Shanghai Quartet. Następnego dnia zaplanowano z kolei polskie prawykonanie koncertu na róg i orkiestrę Pendereckiego. Finał festiwalu odbędzie się w dniu urodzin kompozytora - 23 listopada. Uświetni go wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny w tym miejscu.

Wszystkie festiwalowe koncerty wyemituje Polskie Radio. Program II PR przeprowadzi bezpośrednią transmisję z otwarcia i zamknięcia imprezy oraz koncertów prezentowanych w Filharmonii Narodowej 21 listopada. Pozostałe produkcje festiwalowe będą retransmitowane. Program 2 Telewizji Polskiej pokaże tylko finałowy koncert "Siedem bram Jerozolimy".

Z okazji 75-lecia Pendereckiego w tym roku odbyło się około 70 koncertów jubileuszowych, m.in. w Armenii, Kolumbii, Argentynie, Japonii. "Jestem już trochę zmęczony swoją osobą" - żartuje kompozytor. Obchody odbywają się w Warszawie, bo przy okazji poprzedniego jubileuszu, pięć lat temu, państwo Pendereccy obrazli się na Kraków, który poskąpił pieniędzy na zorganizowanie uroczystości. W rezultacie do stolicy przeniósł się również Festiwal Ludwiga van Beethovena, którego dyrektorem artystycznym jest Elżbieta Penderecka.