Swoją decyzję grupa podała do publicznej wiadomości w piątek 6 marca, niespełna tydzień po premierze dwunastego krążka "No Line On The Horizon". Ogłoszono także ramowy przebieg trasy.

I tak już wiadomo, że to hiszpańscy fani Bono & S-ki jako pierwsi dostąpią zaszczytu usłyszenia na żywo materiału z najnowszej płyty Irlandczyków. Materiału, jak twierdzi gitarzysta formacji, stworzonego wręcz do koncertowych odtworzeń. "Jesteśmy bardzo podekscytowani planem ruszenia w trasę z tym albumem, który świetnie zabrzmi w koncertowych okolicznościach. Piosenki, które graliśmy na próbach brzmią fantastycznie. Na pewno wszystkich rozgrzeją", mówi The Edge.

W Europie zespół zostaje do 22 sierpnia. Nie wiadomo jeszcze, czy panowie zapuszczą się w środkowo-wschodnie rejony Europy i odwiedzą Polskę albo chociaż któregoś z naszych sąsiadów. Potem grupa rusza za ocean: występy w Ameryce zainauguruje 12 września show w Chicago. Więcej szczegółów trasy, którą muzycy przewidują kontynuować aż do jesieni 2010 roku, poznamy w najbliższy poniedziałek.

Jedno jest pewne: U2 chce przebić frekwencyjny i finansowy sukces swojego ostatniego tournee, Vertigo (2005/2007), które przyniosło 389 milionów dolarów zysku. Rockmeni zamierzają także olśnić koncertową publikę nowymi rozwiązaniami wizualnymi. Największym novum ma być centralnie ustawiona scena, dookoła której zgromadzeni słuchacze będą śledzić przebieg występu na cylindrycznym ekranie. Tego jeszcze nikt nie praktykował.

Zamierzenia, choć piękne w teorii, w zderzeniu ze stadionową rzeczywistością - ograniczeniami technicznymi oraz infrastruktury miejsc, gdzie koncerty miałyby się odbywać - mogą spalić na panewce. Muzycy nie tracą jednak rezonu: "Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest przebijać się z czymś tak fundamentalnie innym, ale sądzę, że nam to się uda , właśnie podczas tej trasy", przekonuje The Edge.

Znane są ponadto przybliżone ceny biletów. Za wstęp organizatorzy będą sobie życzyć od około 30 do 250 dolarów. Internetowa sprzedaż wejściówek na europejskie koncerty ma ruszyć w połowie marca. Natomiast na przełomie marca i kwietnia dostępne będą bilety na występy U2 w Ameryce.

Przesłuchaj najnowszą płytę U2 ze sklepu LITERIA.pl >