Rzadko pokazujący się razem Benny Andersson, Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad oraz Bjorn Ulvaeus osobiście odebrali ordery w piątek wieczorem z rąk króla na Zamku Królewskim w Sztokholmie.

Członkowie Abby znowu razem

Zdjęcia z tej uroczystości dały fanom nadzieję na reaktywację zespołu, który od początku lat 80. nie występuje już wspólnie. Stało się to po rozwodach Agnethy z Bjoernem oraz Anni-Frid z Bjornem.

Reklama

"Zarzucano nam plastik"

Czuję się zaszczycona, chciałabym przypomnieć, że w latach 70. zarzucano nam, że nasza muzyka jest plastikowa, że nie ma wartości - mówiła na ceremonii Anni-Frid Lyngstad.

Formalnie ordery są jedynie "wypożyczane" obdarowanym i w przypadku złego prowadzenia się tych osób mogą im zostać odebrane. Po śmierci odznaczonej osoby order powinien zostać zwrócony. Przyznawanie orderów zostało w 1975 roku wstrzymane decyzją parlamentu Szwecji z powodu zbyt dużej liczby przyznawanych odznaczeń i obaw o pomniejszenie w ten sposób ich znaczenia.

Agencja Reuters opublikowała nagranie z tego wydarzenia.

Zespół Abba

Członkowie grupy Abba sprzedali 400 mln albumów i singli na całym świecie i są pierwszymi Szwedami, którzy wygrali w 1974 roku konkurs piosenki Eurowizji przebojem "Waterloo". Podczas występów zadziwiali publiczność przykuwającymi wzrok strojami. Popularność zespołu ponownie wzrosła za sprawą musicalu "Mamma Mia!" z 2008 roku na podstawie przebojów zespołu. Obecnie Abba daje koncerty jedynie w postaci naśladujących prawdziwych artystów avatarów.