"Postanowiliśmy w tym roku zaprezentować fanom giganta jazzu, który jest mniej znany w Polsce. To genialny amerykański pianista Ahmad Jamal. Należał on do ulubionych pianistów Milesa Davisa i miał ogromny wpływ na jego twórczość w latach 50-tych XX wieku" - powiedział PAP twórca i dyrektor festiwalu Jerzy Batycki.

Reklama

Jamal wystąpi w Bielsku-Białej w swoim kwartecie. Podczas koncertu odbierze statuetkę "Anioła jazzu", którą organizatorzy Zadymki przyznają najwybitniejszym twórcom tego gatunku. Wśród laureatów tego wyróżnienia znajdują się między innymi: Dee Dee Bridgewater, Ron Carter, McCoy Tyner, Wayne Shorter, Charlie Haden, Joe Lovano i Roy Hargrove.

Szef Zadymki powiedział, że w programie przyszłorocznej edycji festiwalu wyróżnić będzie można trzy nurty. Pierwszy - gwiazdorski; oprócz Jamala, wystąpią także holenderska saksofonistka Candy Dulfer, która jest gwiazdą z pogranicza jazzu i muzyki pop. Występowała między innymi ze Stingiem. Nowoczesną muzykę zaprezentuje w Bielsku-Białej trio amerykańskiego saksofonisty Joshuy Redmana.Nurt drugi to wschodzące gwiazdy. Do nich Batycki zaliczył Brazylijkę CeU, która w Polsce wystąpi po raz pierwszy. W swoim kraju jest ogromnie popularna. Uczestniczyła też w tegorocznym projekcie Herbiego Hancocka "Imagine project". Batycki wiele obiecuje także po występie tria izraelskiego kontrabasisty Avishai Cohena. Muzyk, który współpracował z Chickiem Coreą, Bobbym McFerrinem, Royem Hargrovem i Herbie Hancockiem. W Bielsku-Białej zaprezentuje nowy projekt: "Seven seas".

Podczas Zadymki - jako trzeci nurt - zaprezentują się polscy muzycy, którzy ostatnio współpracowali z Amerykanami. Premierowy materiał przedstawi bielski saksofonista Marcin Żupański. Będzie to pokłosie współpracy z muzykami w Chicago. Kwintetowi Tomasza Grochota towarzyszył będzie Eddie Henderson, a kwartetowi Piotra Wyleżoła - Billy Hart i Ed Schuller.

"Żywimy nadzieję, że poprzez dobór gwiazd reprezentujących różne odcienie jazzu, uda się nam przyciągnąć także osoby, które na słowo >>jazz<< reagują z rezerwą" - powiedział Batycki.Tradycyjnie - na zakończenie Zadymki - zaplanowano koncert w schronisku na górującej nad Bielskiem-Białą Szyndzielni. Wystąpi szwajcarski zespół The Hillbilly Moon Explosion prezentujący nie tyle jazz, co rock'n'roll czy nawet rockabilly.

Podczas dotychczasowych edycji Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa wystąpiło blisko sześciuset wykonawców z około 30 krajów. Wśród nich legendy jazzu: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade.