Ahmad Jamal, Candy Dulfer i Joshua Redman – to największe gwiazdy festiwalu Zadymka Jazzowa. Impreza będzie gościć w Bielsku przez pięć dni (16 – 20.02). Znakomity pianista Jamal wystąpi ze swoim Quartetem, Dulfer wraz z 6-osobowym zespołem zaprezentuje ostatnią płytę "Funked Up and Chilled Out", a trio Redmana będzie czarować swingiem.

Reklama

Oprócz uznanych jazzowych nazwisk warto też zwrócić uwagę na mniej kojarzonych wykonawców. Polecamy izraelski Avishai Cohen Trio, który zaprezentuje swój premierowy materiał "Seven Seas" łączący jazz z muzyką Bliskiego Wschodu. Po raz pierwszy na żywo będzie można usłyszeć też nowe kompozycje Piotr Wyleżoł Quartet, do którego lider zaprosił znakomitych nowojorskich muzyków Billy’ego Harta i Eda Schullera.

Basowa impreza czeka tych, którzy dzisiaj (piątek) wybiorą się do Gdańska. W Centrum Stocznia wystąpi jedna z najjaśniejszych gwiazd europejskiego drum’n’bassu Netsky. Belg na ostatniej gali rozdania najważniejszych dla gatunku nagród Drum & Bass Arena otrzymał statuetki dla najlepszego startującego w branży producenta oraz najlepszego albumu. Podczas jego setów dominują masywne basy i zabawa wokalami.

Ci, którzy zostaną w stolicy, będą mieli okazję przez kilka dni uczestniczyć w rozrywkowo-intelektualnej uczcie w czterech miejscach: Nowym Wspaniałym Świecie, Och-Teatrze, 1500m2 do wynajęcia oraz Galerii Schody. Zawita do nich piąty Festiwal Równe Prawa do Miłości. Wśród muzycznych wydarzeń najciekawiej zapowiada się piątkowy koncert zespołu Sublim. Muzycy zagrają materiał ze swojego debiutu "Summerends". W ich muzyce przyjazne dźwięki znajdą fani melancholijnego, gitarowego grania.Swój nowy materiał "Fado Tradicional" na dwóch koncertach w Polsce zaprezentuje Mariza. Na szerokie muzyczne wody wypłynęła w 2001 roku, kiedy otrzymała prestiżową nagrodę BBC Radio 3 w kategorii World Music. Dwa lata później dała się poznać polskiej publiczności znakomitym występem podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Urodzona w Mozambiku portugalska pieśniarka Mariza wystąpi 13 lutego w Hali Gdynia oraz 15 lutego w Domu Tańca i Muzyki w Zabrzu.

Imponująco zapowiada się ten tydzień w warszawskim Powiększeniu. W sobotę wystąpi tam funkowo-elektroniczna grupa Hawthorne Headhunters z Los Angeles z producentem, wokalistą i multiinstrumentalistą Black Spade’em na czele. Niedziela należeć będzie do kolejnego projektu Mikołaja Trzaski. Muzyk do swojego freejazzowego Trio X zaprosił Joego McPhee. To znany awangardzista, który ma na koncie współpracę z Cliffordem Thorntonem, Donem Cherrym i Jazz Composers Orchestra. Środa będzie należała do tria Jessica 6. Na wokalu występuje w nim Nomi Ruiz, o której "Guardian" trafnie napisał, że "jest jak spotkanie Sade i RZA z Wu-Tang Clanem". Tę kojąco-wybuchową mieszankę w electro-pop przerabia wraz z klawiszowcem Morganem Wiley oraz basistą Andrew Raposo.

Tydzień w klubie Powiększenie zakończy czwartkowy występ połamanego rockowego zespołu Searching For Calm, który wykona materiał ze swojej drugiej płyty "Celestial Greetings".