Apocalyptica powstała w 1993 roku w Helsinkach. Zespół założyło czterech absolwentów prestiżowej, fińskiej Akademii Sibeliusa: Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Max Lilja i Antero Manninen. Światową sławę zdobyli w 1996 roku wydając swoją płytę "Plays Metallica By Four Cellos", zawierającą covery nagrań Metalliki wykonywane na wiolonczelach. Sprzedaż pierwszego krążka przekroczyła miliona egzemplarzy na świecie.

Dwa lata później światło dzienne ujrzał album "Inquisition Symphony", który oprócz coverów Faith No More, Sepultury i Pantery zawierał własne kompozycje zespołu. Trzeci album zespołu, zatytułowany "Cult został nagrany w nieco zmienionym składzie. Grupę opuścił Antero Manninen, a jego miejsce zajął Perttu Kivilaakso. Oprócz wiolonczeli pojawiły się również perkusja i bas. Gościnnie na płycie wystąpili Sandra Nasic z Guano Apes oraz Mathias Sayer z Farmer Boys. W 2003 roku Finowie wydali kolejny krążek "Reflections". Przy nagrywaniu pięciu utworów z tej płyty zespołowi towarzyszył perkusista grupy Slayer - Dave Lombardo. Album zyskał miano najbardziej różnorodnego w karierze grupy - zespół zafundował fanom niezwykłą podróż muzyczną - przez heavy metal aż po operę.

Piąte wydawnictwo formacji premierę miało w lutym 2005 roku. Na albumie "Apocalyptica" możemy usłyszeć wokalistę The Rasmus Lauriego Ylönena ("Life Burns") oraz Ville Valo z H.I.M. ("Bittersweet"). Premiera najnowszego albumu Apocalyptiki noszącego tytuł "7th Symphony" odbyła się jesienią 2010 roku.

Dżem to jedna z najważniejszych formacji na bluesowo-rockowej polskiej scenie. Legendarnym liderem Dżemu był Ryszard Riedel, aktualnie zastępuje go Maciej Balcar. Niedawno ukazał się album "Muza", drugi nagrany z Balcarem jako wokalistą.

The Blackout to sześcioosobowa grupa pochodząca z południowej Walii, okrzyknięta przez magazyn "Kerrang!" The Hottest New Bands On The Planet! Muzykę The Blackout określa się jako połączenie post-hardcore'u z hard rockiem. Zespół pierwotnie nosił nazwę Ten Minute Preview, jednak pod wpływem hasła "I survived blackout", które muzycy ujrzeli na jednym z t-shirtów, postanowili zmienić nazwę kapeli, upamiętniając tym samym nowojorski blackout z końca lat siedemdziesiątych.

Sorry Boys to nowa jakość na polskiej scenie! Debiutancki krążek "Hard Working Classes" ukazał się na początku października. Wcześniej kapela zdobyła uznanie Piotra Kaczkowskiego, który w 2008 roku zamieścił na kompilacji z cyklu Minimax, ich piosenkę "Winter". W tym samym roku zespół został wyłoniony przez brytyjskiego organizatora jako polski reprezentant na GBOB 2008, w którym wzięły udział składy z 30 krajów świata. Grupa zdobyła statuetkę "Best New Band from Poland". Na tym jednak nie koniec. W 2009 r., decyzją kapituły PAM London, Sorry Boys otrzymał nagrodę "Największa Nadzieja 2009" w ramach PAM London Awards. W uzasadnieniu podano: "jesteśmy przekonani, że indywidualny styl muzyczny zespołu w połączeniu z charakterystycznym głosem wokalistki jest kluczem do sukcesu."

Heroes Get Remembered powstało jesienią 2007 roku i jest jedyną tego typu mieszanką ostrego rocka, alternatywy oraz post hardcore'owych klimatów w Polsce. HGR gra mocno, bezkompromisowo, emocjonalnie i przede wszystkim przebojowo. Na początku 2010 roku zespół wydał kompilację 6 utworów o nazwie "Anthony Forgotten". W Lipcu 2010 zespół został jednym ze zwycięzców Redbull Tourbus oraz laureatem nagrody Border Breaker na festiwalu Jarocin 2010.

Festiwal w Jarocinie zaplanowano na weekend 15-17 lipca. Wcześniej udział zapowiedzieli The Subways, happysad, Piotr Rogucki, Bad Religion, Myslovitz, Moskwa, Deriglasoff, Acid Drinkers, Armia, Strachy na Lachy, Cool Kids of Death, Baaba Kulka, Neony oraz Dananananaykroyd.