"Festiwal rozpocznie się koncertem wydarzeniem, prezentujemy bowiem norweską gwiazdę słynnej wytwórni ECM, jednego z najbardziej twórczych i nowatorskich pianistów europejskich" – zapowiada Krzysztof Wojciechowski, pomysłodawca i dyrektor Jazzu na Starówce. Według niego, Gustavsen należy do wielkich osobowości muzycznych skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej.

Reklama

W muzyce Gustavsena widoczne są odniesienia do skandynawskiego folku, gospel, rytmów karaibskich, cool jazzu. Jego zespół - jak zauważają krytycy - łączy "wyjątkowy i niezwykły liryzm oraz funkowa energia".

"Połączenie kontemplacyjnej, subtelnej gry i mistycznej poezji jest cichym, ale niezwykle silnym antidotum na nudę dla wszystkich zmęczonych starym brzmieniem muzyki jazzowej" – napisał o norweskim pianiście Brad Walseth w magazynie "JazzChicag".

Tord Gustavsen jest absolwentem konserwatorium w Trondheim oraz teorii jazzu na Uniwersytecie w Oslo; studiował także psychologię, która jest przedmiotem jego zainteresowań. Przez ponad 20 lat swojej kariery ten 40-letni dziś twórca współpracował z najlepszymi muzykami norweskimi, brał udział w nagraniach innych artystów, m.in. z Anną Marią Jopek na "ID" (2007). Wydał cztery albumy pod egidą ECM Records: "Changing Places" (2003), "The Ground" (2005), "Being There" (2007) i "Restorted, Returned" (2009/2010) które zyskały popularność nie tylko w Norwegii. Ostatnia płyta Tord Gustavsen Ensemble zdobyła Norweską Nagrodę Muzyczną, a Tord Gustavsen otrzymał nagrodę Musikpris NOPAs 2010 Norweskiego Stowarzyszenia Kompozytorów Popularnych za kompozycję "Intuition".

Od 2008 r. nagrywa i koncertuje ze swoim zespołem Tord Gustavsen Ensemble.

Reklama

Z Gustavsenem wystąpią na Rynku Starego Miasta w Warszawie Mats Eilertsen grający na kontrabasie oraz perkusista Jarle Vespestad.

Reklama

Jarle Vespestad jest uznanym perkusistą sesyjnym. Jego doświadczenie obejmuje szereg projektów, takich jak Farmers Market, Supersilent i Silje Nergaard Band.

Mats Eilertsen, kontrabasista, prowadzi własny kwartet, wydał dwa albumy. Gra z zespołami Parish, Food, Jacob Young Group, Wolfert Brederode Quartet i The Source.

Występ Tord Gustavsen Ensemble rozpoczyna cykl koncertów jazzowych, które będą się odbywać w każdą sobotę do końca sierpnia na warszawskim Rynku Starego Miasta.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce jest objęty honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Partnerem festiwalu jest m.in. Staromiejski Dom Kultury. Oficjalnym klubem festiwalu jest Jazzownia Liberalna.