Płyta "Haiku", wydana w 2011 r. jako część tryptyku "Lustra" (w jego skład weszły także płyty "Sobremesa" i "Polanna") określany jest mianem próby odnalezienia wspólnego mianownika dla tradycji muzyki polskiej i japońskiej. Projekt nagrany i firmowany przez Annę Marię Jopek wspólnie z wybitnym japońskim artystą jazzowym, pianistą Makoto Ozone wsparty został trasą koncertową, która – po serii występów w Japonii – dotarła do ojczystego kraju wokalistki.

– Nasze wspólne koncerty są wspaniałą przygodą łączącą w sobie estetykę dalekowschodnią ze słowiańską ekspresją – mówi o występach z Makoto Ozone Anna Maria Jopek. Na scenie warszawskiego Teatru Studio, gdzie w dniach 24-26 października odbędą się koncerty niezwykłego duetu, pojawią się także muzycy towarzyszący w osobach: flecisty Piotra Nazaruka, kontrabasisty Roberta Kubiszyna oraz perkusisty Pawła Dobrowolskiego. Brzmienie utworów z płyty "Haiku" w wersji koncertowej uzupełni grający na bambusowych fletach artysta teatru Kabuki, Tomohiro Fukuhara.

Muzyczna znajomość i późniejsza przyjaźń Anny Marii Jopek i Makoto Ozone rozpoczęła się w klubie Blue Note w Tokio, wiosną 2009 r., gdzie wokalistka występowała gościnnie ze swoim zespołem. Muzycy natychmiast wpadli na pomysł połączenia słowiańskiej wrażliwości z japońską precyzją i już w kwietniu 2010 r. słuchacze otrzymali efekt – płytę "Road To Chopin". Album, nagrany w warszawskim studiu im. Witolda Lutosławskiego, zawierał 12 kompozycji Fryderyka Chopina w jazzowym opracowaniu Makoto Ozone'a oraz z wokalnym udziałem Anny Marii Jopek. Płyta cieszyła się ogromną popularnością a kolejne muzyczne spotkanie artystów, które zaowocowało wspomnianym albumem "Haiku", przyniosło Annie Marii Jopek i Makoto Ozone platynową płytę.