Panie, Panowie pierwszym headlinerem Heineken Open'er 2013 jest zespół BLUR – napisał w komunikacie prasowym szef Alter Artu, Mikołaj Ziółkowski. Już wiadomo, że Brytyjczycy latem przyszłego roku zagrają na trzech festiwalach, jednym z nich będzie właśnie gdyńska impreza. – Ich występy live, choć w ostatnich latach niezwykle rzadkie, zawsze zbierają najlepsze recenzje, zarówno wśród fanów muzyki, jak i dziennikarzy, a ugruntowana pozycja w ścisłej czołówce światowych gwiazd alternatywnego rocka pozwala im budzić ciągłe zainteresowanie i to mimo braku nowego albumu – czytamy w komunikacie organizatorów Open'era.

Reklama

Blur powstał w 1989 roku, a na koncie ma siedem studyjnych albumów, z których aż pięć dotarło na szczyt brytyjskiej listy sprzedaży. Po kilku latach przerwy w oryginalnym składzie (Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James i Dave Rowntree) grupa powróciła triumfalnie latem 2009 roku. W londyńskim Hyde Parku Brytyjczycy zagrali dwa koncerty dla ponad 100 tysięcy osób, a ich występ na festiwalu Glastonbury został uznany za jeden z najbardziej znaczących w historii tego legendarnego festiwalu. Kilka miesięcy później wydali pierwszy od dekady singiel z udziałem Coxona – "Fool's Day". Od tego momentu nie ustają spekulacje na temat nowego albumu grupy.

Być może trafią nań dwa wydane w lipcu premierowe utwory – "Under The Westway" oraz "The Puritan". Póki co, stały się atrakcją specjalnego boxu "Blur 21", zbierającego dotychczasową twórczość grupy na kilku płytach CD, DVD i winylach. Na grudzień zaplanowana została premiera DVD z zapisem londyńskiego koncertu zespołu w sierpniu tego roku. W lipcu Blur zagra w Gdyni. Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza pula biletów na Open'era w promocyjnych cenach.