Herbie Hancock to żywa legenda jazzu. Jeden z najbardziej wpływowych pianistów na świecie. Laureat czternastu nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu. Był cudownym dzieckiem, już w wieku jedenastu lat grał V Koncert fortepianowy Mozarta podczas koncertu młodych talentów z symfonią chicagowską.

Reklama

Członek wielkiego kwintetu Milesa Davisa, gdzie razem z Ronem Carterem i Tonym Williamsem stworzył tam najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu. Po odejściu z zespołu Milesa rozpoczął solową karierę, eksperymentując z muzyką elektroniczną. Nagrał ponad 40 albumów, a wiele z jego kompozycji stało się standardami jazzowymi. Od ponad czterdziestu lat artysta tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto jazzowym, jak i będącą pod mniejszym lub większym wpływem popu, rapu i techno, w każdym z tych gatunków poruszając się z równą swobodą.

Koncert w Szczecinie będzie wyjątkowy także dlatego, że zbiegnie się z premierą pierwszej autobiografii Hancocka po polsku - "Herbie Hancock. Autobiografia legendy jazzu". Wydawnictwo, w którym twórca zdradza muzyczne fascynacje, przytacza nieznane wcześniej, często szokujące historie zza kulis show-biznesu, mówi o wieloletnim małżeństwie, problemach z narkotykami i rasizmem, a także inspiracjach buddyzmem, pojawi się w sprzedaży 15 lipca. Na koncercie będzie można kupić książkę i zdobyć podpis artysty.

Wcześniej, bo 21 lipca, Herbie Hancock wystąpi w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach Jubileuszowego XX Letniego Festiwalu Jazzowego.