Neneh Cherry to legenda sceny muzycznej lat 90. Pasierbica trębacza jazzowego Dona Cherry'ego miała kilka lat, gdy zaczęła towarzyszyć ojczymowi w jego tournée. W wieku lat 14 przeniosła się do Londynu, gdzie została członkiem kilku różnych grup punkowych. Jej pierwsze solowe wydawnictwo, "Buffalo Stance", okazało się ogromnym sukcesem – znalazło się na trzecim miejscu na brytyjskiej liście przebojów i pierwszym na amerykańskiej liście muzyki tanecznej.

Reklama

Pierwszy album Neneh "Raw Like Sushi" wyprodukował jej mąż Cameron McVey. W latach 80. i wczesnych 90. wydała kilka popularnych singli "Manchild", "Kisses on the Wind" czy "Inna City Mama". Artystka była również zaangażowana w scenę muzyczną w Bristolu, gdzie zaśpiewała na albumie grupy Massive Attack "Blue Lines". W 1994 roku nagrała "7 Seconds" wraz z Youssou N'Dourem – piosenkę, która pozostała na listach przebojów przez prawie pół roku. W 1996 roku ukazał się jej kolejny album – "Men", a w połowie lat 90. wraz z Cher i Chrissie Hynde oraz Erikiem Claptonem (gitara), nagrała hitowy cover Judds "Love Can Build a Bridge".

Już w nowym wieku Neneh Cherry zaśpiewała gościnnie na albumach "Demon Days" Gorillaz (2005) oraz "Teddybears" Soft Machine (2007). Przez następne lat była członkiem zespołu Circus, z którym wydała kilka płyt. W 2012 ukazała się płyta "The Cherry Thing" nagrana we współpracy ze skandynawskimi gigantami jazzu.

Jej pierwszy po 18 latach solowy album "Blank Project" ukazał się w 2014 roku i spotkał z bardzo dobrym przyjęciem. Utworów z niego nie zabraknie podczas występu w Częstochowie. Imprezę poprowadzi Piotr Metz. Bilety po 65 i 45 zł (ulgowe) sprzedaje sekretariat OPK oraz kasa Filharmonii Częstochowskiej.

Reklama